Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w piątek
Warunki biometeo w piątektvnmeteo.pl
wideo 2/2
Pogoda na dziś

Lato rozsiadło się na dobre w ostatnich dniach sierpnia i nie chce nas opuścić. Prognozy na pierwsze tygodnie września, czyli początek meteorologicznej jesieni, zapowiadają kontynuację takiej pogody. Na drugą połowę miesiąca widać jednak pewną zmianę. To, co wynika dla nas z modeli meteorologicznych na nadchodzący miesiąc, sprawdziła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • Ośrodki prognozowania pogody ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Europy są zgodne - wrzesień na naszym kontynencie ma być ciepły.
  • W pierwszej połowie miesiąca pojawią się jednak przerwy w ciepłej pogodzie. To wszystko za sprawą przeplatanki suchych wyżów i wirowych niżów, które przyniosą trochę opadów oraz burze.
  • Według prognoz, druga połowa września to okres, w którym chłód do naszego kraju ma wdzierać się śmielej.

Twórcy prognoz sezonowych wykorzystujący największe globalne modele meteorologiczne, od Ameryki po Rosję, są zgodni - wrzesień w Europie będzie ciepły. Każde wyliczenie prognozowanego odchylenia temperatury od normy jest osadzone w wartościach dodatnich, co oznacza pogodę cieplejszą niż zwykle. I choć różne są szacunki dotyczące tej anomalii termicznej, czyli odstępstwa od wrześniowej normy, to oznaczają one więcej dni ciepłych niż chłodnych. Tym ogólnym wyliczeniom wtórują bardziej szczegółowe modele średnioterminowe, malujące kliny ciepła, sięgające od północnej Afryki i Bliskiego Wschodu po Polskę, choć przeplecione wtargnięciami konkretnego chłodu. Temperatura we wrześniu nieraz jeszcze ma wzrosnąć do 30 stopni Celsjusza w pierwszej połowie miesiąca przy pogodnym niebie, którego ma być sporo, a opadów deszczu ma być dużo mniej.

Czy tegoroczny wrzesień będzie najcieplejszym w historii pomiarów?

Prognozy temperatury na pierwszy tydzień września przyprawiają o zawrót głowy, nasuwając pytanie, czy tegoroczny wrzesień podobny będzie do ubiegłorocznego, najcieplejszego na Ziemi w ciągu 174-letniej historii pomiarów meteorologicznych. W Polsce 13 września 2023 roku odnotowano w Opolu aż 31,9 st. C, a jeszcze pod koniec miesiąca temperatura potrafiła przekroczyć 28 st. C, podczas gdy średnia temperatura miesiąca była o prawie 4 st. C wyższa od średniej z trzech poprzednich dekad. Czy w tym roku będzie podobnie? Jeszcze wiele może się zdarzyć, jednak lato odchodzić będzie z ociąganiem. 

Z początkiem września rozpoczyna się meteorologiczna jesień, ale temperatura wcale nie chce na trwałe spaść, a słońce chować się za chmurami. Choć w modelach na pierwszą połowę miesiąca widać termiczne lato, z temperaturą dobową powyżej 15 st. C, to taka aura zaczyna już przeplatać się z jesienią termiczną, którą charakteryzuje średnia dobowa między 5 a 15 st. C. W modelach brak jednak zdecydowanej zachodniej cyrkulacji powietrza, deszczonośnej i wietrznej, a widać cyrkulację to z południa, to z północy, co oznacza spór ciepła z chłodem.

Ten wariant "zapiera dech"

Zacznijmy od najgorętszego wariantu na wrzesień, wyliczanego przez amerykańską Narodową Administrację Oceanu i Atmosfery (NOAA), który zapiera dech. Bo odchylenie od normy prognozowanej na wrzesień średniej temperatury, odmalowane na mapie Europy w postaci plam pomarańczowej i czerwonej od Morza Egejskiego po podbiegunowy archipelag Svalbard, roztacza letnie perspektywy. Na obszarze Polski odchylenie to miałoby być niższe niż w ubiegłym rekordowym roku i wynieść od 3 st. C na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu po 1 st. C na Wybrzeżu. Tymczasem opadów miałoby być mniej niż zwykle, bo odchylenie sum na minus prognozowane jest w całym kraju, najsilniejsze na południowym wschodzie, czyniąc z Lubelszczyzny, regionu o największej ilości dni słonecznych latem, miejsce idealne do wczesnojesiennych peregrynacji.

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury we wrześniuNOAA
Prognoza odchylenia od normy sum opadów we wrześniuNOAA

Wrzesień jak sierpień. Wyliczenia Europejczyków

Gorącej amerykańskiej prognozie wtóruje wyliczenie Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Według ECMWF rozpoczynający się wrzesień przypominać ma termicznie sierpień. Odchylenie ma być wprawdzie mniejsze niż w amerykańskiej wersji, bo wynieść ma około 1 st. C od normy z wielolecia. Jednak widać czające się na południe od Polski ciepło, rozlewające się od północnej Afryki po Karpaty. Będzie mogło co jakiś czas wnikać nad Polskę, bo nie staną mu na drodze wielodniowe deszczowe niże przybyłe znad Atlantyku, gdyż model szacuje raczej mniej deszczu niż więcej, szczególnie obniżając sumy nad południowo-wschodnimi regionami kraju. Tylko o wybrzeże miałyby ocierać się fronty z obfitszym deszczem. Taki rozkład odchylenia sum opadów oznacza panowanie słonecznego wyżu nad południowo-wschodnią Europą plus rozwinięty klin wyżu od Azorów w głąb Europy i utrzymanie się blokady dla pochmurnych atlantyckich wirów niżowych. Miałyby możliwość przemieszczania się tylko nad północnymi rubieżami kontynentu, od Szkocji, przez Skandynawię, po Rosję. W głąb Polski wnikać mogłyby tylko co jakiś czas płytkie zatoki z umiarkowanie aktywnymi frontami chłodnymi.    

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury we wrześniu ECMWF

Rosyjski model "maluje ciepłe barwy"

Prognostyczny model rosyjskiej służby meteorologiczno-hydrologicznej Roshydromet również maluje na wrzesień ciepłe barwy na mapie obrazującej odchylenie średniej temperatury od normy nad zachodnią Rosją oraz krajami między nią a Polską. Objęte mają być ciepłymi masami powietrza znacznie zawyżającymi temperaturę, co oznacza, że ciepło utrzyma się w Europie Środkowej. Odchylenie na plus wynieść ma co najmniej 1 st. C i to przy opadach poniżej normy.

Tym samym, według najważniejszych modeli na świecie, średnia temperatura września wynosząca dla ostatnich trzydziestu lat dla Suwałk 13 st. C, Warszawy - 14,5 st. C i Wrocławia - 15 st. C będzie w tym roku prawdopodobnie wyższa. Choć może nie tak wysoka jak w ubiegłym roku.

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury we wrześniuRoshydromet

W pierwszej dekadzie września fala gorąca zaleje cały kraj

Warto teraz przejść od ogółu do szczegółu, by zrozumieć skalę fali ciepła, jaka czeka nas w pierwszej dekadzie września. Europejskie centrum prognostyczne zakłada, że w pierwszej dekadzie września fala gorąca zaleje cały kraj, a odchylenie temperatury od normy miesięcznej wyniesie około 3-4 st. C. Między 2 a 8 września możemy kilkakrotnie doświadczyć upału. Wprawdzie w kolejnych tygodniach różnica między prognozowaną temperaturą a średnią z wielolecia zmniejsza się, to jednak wciąż ma być cieplej niż zwykle. Aż do końca miesiąca odchylenie wynieść ma do 1,5 st. C, szczególnie na wschodzie i południu kraju. I to przy słabszych niż zwykle, pojawiających się co jakiś czas opadach.  

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury w dniach 2-8 września ECMWF

Pogodę we wrześniu będą kształtować wyże znad wschodniej Europy oraz rozkręcające się coraz mocniej wiry niżowe nad Atlantykiem. I choć cyklony mają trzymać się jeszcze od nas z daleka, to posyłać będą co jakiś czas zatoki niżowe z frontami atmosferycznymi chłodnymi, które przerywać będą letnią idyllę. Fronty, wraz z postępowaniem w głąb lądu i stykaniem się z suchymi masami ciepłego powietrza, mają tracić impet, niosąc przelotne opady i burze o natężeniu na ogół słabym i umiarkowanym. Wtłaczany co jakiś czas do Polski chłód przyniesie w ciągu najbliższych dwóch tygodni opady o sumach, według modelu GFS, na zachodzie kraju i Pomorzu do 20-30 litrów na metr kwadratowy, tylko w Karpatach i Sudetach obfitsze, do 50 l/mkw., lokalnie w burzach większe.

Prognozowane skumulowane sumy opadów w Polsce do 15 sierpniaGFS/tropicaltidbits

Kiedy zrobi się chłodniej?

Wciąż rozwijać się będą, od południa w naszym kierunku, kliny gorąca. Szczególnie silny widoczny jest na bliskim horyzoncie we wtorek i środę (3-4 września). Może on stworzyć warunki do wzrostu temperatury do 32-34 st. C przy ziemi, a na wysokości 1,5 kilometra od 15 st. C na północy do 20 st. C na południu kraju. Nawet wysoko w Tatrach i Karkonoszach odnotujemy około 20 st. C. Pojawia się więc szansa na kolejny rekord września, czyli wczesnej jesieni, bądź tak zwanego polecia, które jeszcze w drugiej połowie wieku XX wieku rozgaszczało się w Polsce około 25 sierpnia na Pomorzu i Warmii.

W czasie tej przejściowej pory roku średnia temperatura dobowa zawierać się może w przedziale 10-15 st. C. Tymczasem w pierwszej połowie tegorocznego września możemy spodziewać się, że temperatura dobowa jeszcze w wielu regionach utrzyma się powyżej 15 st. C, szczególnie na południu i południowym wschodzie, przeciągając termiczne lato. Dopiero w połowie miesiąca lato dobiegnie końca na obszarze całej Polski, gdyż na ten okres prognozowany jest przez model GFS rozwój silnej zatoki chłodu, sięgającej od Arktyki po Sudety i Karpaty. Temperatura na wysokości 1,5 km spaść miałaby do 0 st. C nad Mazurami i Suwalszczyzną.

Klin gorąca, temperatura na wysokości 1,5 km około 3 wrześniaGFS/wetter3.de
Zatoka chłodu, temperatura na wysokości 1,5 km około 15 wrześniaGFS/wetter3.de

Chłód ma muskać Polskę

Tak więc widać na horyzoncie załamanie się letniej pogody, choć pierwszy wrześniowy chłód możliwy jest już około 6 września. Spływ polarnej masy powietrza z rejonu Grenlandii może obniżyć temperaturę na północy Polski do 15-18 st. C. Później wał wyżowy ciągnący się od Azorów po Rosję powstrzymać ma wtargnięcie dużego chłodu tłoczonego przez sztormowe niże. Co jakiś czas chłód ma muskać Polskę, szczególnie Pomorze, Warmię i Mazury. Jednak do połowy miesiąca masy ciepłego powietrza nie wypuszczą z objęć południowych regionów kraju, gdzie temperatura może wzrastać do 28-30 st. C. Tym samym różnica popołudniami między krańcami północnymi i południowymi Polski wynosiłaby co najmniej 10 st. C.

Chłód będzie już stałym zagrożeniem w drugiej połowie miesiąca, ale ciepło znad południowych regionów Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu szybko nie ustąpi i prawdopodobnie wciśnie się jeszcze nie raz. Tym bardziej że na przełomie września i października lubi umocnić się nad południowo-wschodnią Europą antycyklon babiego lata, przeciągając dobrą pogodę na nawet dwa tygodnie. Europejski model centrum ECMWF szacuje, że po wyjątkowo ciepłej pierwszej dekadzie września kolejne tygodnie będą umiarkowanie ciepłe. Samo odchylenie temperatury powyżej normy wyniosłoby od 1 st. C na zachodzie do 2-3 st. C w centrum i na wschodzie kraju. Temperatura popołudniami utrzymywać się może poniżej 20 st. C, ale rozwijające się co jakiś czas kliny ciepła wciąż mogą ją podnosić do 25-28 st. C.

Na razie jesienna słota jest jeszcze daleko, choć cieszymy się ciepłymi wieczorami z nostalgią i świadomością końca lata. Jak Muminek, który "zawsze najbardziej lubił ostatnie tygodnie lata, ale nigdy dokładnie nie wiedział, dlaczego. Szum wiatru i morza był inny niż zwykle, czuło się w powietrzu odmianę, drzewa stały, jakby na coś czekając".  

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury w dniach 16-22 września ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA

Pozostałe wiadomości

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodząca noc w wielu regionach kraju przyniesie przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Nadchodzący czas w pogodzie zapowiada się jednak pod znakiem znacznie trudniejszej aury. Z prognozy zagrożeń wynika, że w weekend powrócić mają do nas opady śniegu, oblodzenia, a także silny wiatr.

Śnieg, oblodzenia, silny wiatr. Tutaj aura może być największym zagrożeniem

Śnieg, oblodzenia, silny wiatr. Tutaj aura może być największym zagrożeniem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli piątek, 4.04. W nocy lokalnie mogą pojawić się silne mgły oraz zamglenia. W dzień termometry pokażą nawet 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 4.04. W nocy miejscami zrobi się mglisto

Pogoda na jutro - piątek, 4.04. W nocy miejscami zrobi się mglisto

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy warto spojrzeć w niebo - jest szansa, że pojawi się na nim zorza polarna. O możliwości zobaczenia zjawiska poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Pogoda powinna sprzyjać obserwacjom.

"Pojawienie się zorzy możliwe jest w każdej chwili"

"Pojawienie się zorzy możliwe jest w każdej chwili"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today