Nie mieli prądu przez dwa dni. "Nic nie działa, wspomagamy się jak możemy"

Aktualizacja:
Autor:
as,anw/dd
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Połamane przez okiść gałęzie w miejscowości Pustelnik
Połamane przez okiść gałęzie w miejscowości Pustelnik TVN24
wideo 2/5
TVN24Połamane przez okiść gałęzie w miejscowości Pustelnik

Okiść, która pojawiła się w weekend na Dolnym Śląsku, spowodowała, że łamiące się gałęzie spadały na drogi i linie energetyczne. W miejscowości Pustelnik prądu i wody nie było przez dwa dni. - Nic nie działa, wspomagamy się jak możemy - mówiła mieszkanka, pani Ewa. Wcześniej, o poranku w niedzielę, a także w sobotę, utrudnienia występowały również w powiecie wałbrzyskim.

W województwie dolnośląskim pojawiła się okiść. Zjawisko to spowodowało łamanie się gałęzi i całych drzew, które upadając, blokowały drogi oraz zrywały linie przesyłowe.

W miejscowości Pustelnik koło Kamiennej Góry od wczesnych godzin niedzielnych ekipy Tauronu naprawiały uszkodzone linie energetyczne.

- Ani prądu ani wody, bo woda na hydrofor. Nic nie działa, wspomagamy się jak możemy - powiedziała pani Ewa, mieszkanka miejscowości Pustelnik. - Zniszczenia są ogromne, jak żyję, takiej zimy nie pamiętam - mówiła. Dodała, że mieszkańcy domu przez dwa dni nie mieli prądu, ale radzili sobie podłączeniem do agregatu.

Połamane przez okiść gałęzie w miejscowości Pustelnik
Połamane przez okiść gałęzie w miejscowości Pustelnik TVN24

Zerwana trakcja kolejowa

Jak informował w sobotę po południu rzecznik Polskich Kolei Państwowych Mirosław Siemieniec, po godzinie 16 został zablokowany odcinek linii kolejowej pomiędzy Wałbrzychem a Boguszowem-Gorcami. Powodem był upadek dużego drzewa uszkodzonego przez okiść. W wyniku tego zdarzenia nastąpiło uszkodzenie około 200 metrów sieci trakcyjnej. Jak podaje rzecznik, łącznie na sieć trakcyjną na tym odcinku spadło w sobotę 20 drzew.

W wyniku zdarzenia uruchomiona została komunikacja zastępcza pomiędzy Szklarską Porębą a Wałbrzychem. Podróżujący w góry turyści byli zmuszeni do przesiadania się do podstawionych busów, a ich podróż uległa wydłużeniu.

Utrudnienia w ruchu pociągów na Dolnym ŚląskuTVN24

Zdjęcia okiści w Górach Sowich na Przełęczy Woliborskiej otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Brak prądu

Okiść spowodowała problemy w dostawach prądu także w powiecie wałbrzyskim. W niedzielę rano część odbiorców nie mogła korzystać z energii elektrycznej.

Jak opowiadała Reporterka 24 pani Małgorzata z Podlesia (woj. dolnośląskie), w powiecie wałbrzyskim od dwóch dni występują silne oblodzenia, łamią się drzewa i konary, a na drogach występuje "szklanka". Występowały przerwy w dostawie prądu, nawet w piątek.

"Większość naszych mieszkańców ma ogrzewanie pompami ciepła i piecami na pellet. Zatem jest zimno i nie ma wody, bo pozyskujemy ją ze studni głębinowych. Lepsza sytuacja jest w samym mieście Wałbrzych, ale okolice to dramat. Jest to spora awaria i podobno trwają prace" - napisała w sobotę w wiadomości wysłanej na Kontakt 24.

Okiść - co to jest, jak powstaje

Okiść powstaje, gdy korony drzew oblepione są przez mokry śnieg, szadź i gołoledź. Zlodowaciała, śniegowa czapa przymarza do gałęzi, powodując ich stopniowe przeciążenie i łamanie. W zależności od pokroju i stanu drzewa uszkodzeniu może ulec jedynie jego wierzchołek lub cały pień.

Okiść - zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Autor:as,anw/dd

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości