TVN Meteo | Polska

Noworoczne wędrówki mogą być niebezpieczne. Pogoda w górach

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP, TOPR, GOPR
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 01.01

W Beskidach i Tatrach panują niekorzystne warunki do pieszych wędrówek. Pojawiły się roztopy, trasy są śliskie, a widzialność może być ograniczona z powodu mgły. Ratownicy Górskiego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przestrzegają turystów, by nie zapominali o zachowaniu zdrowego rozsądku.

Na szlakach turystycznych w Beskidach panują wyjątkowo niekorzystne warunki. W górach temperatury w sobotę rano były dodatnie. Padał deszcz. Śnieg jest mokry. Część szlaków jest nieprzetarta. Rano poważnie ograniczona była widoczność - poinformowali beskidzcy goprowcy.

Z informacji ratowników wynika, że nawet w wyższych partiach gór w sobotę było stosunkowo ciepło. Na Przysłopiu były 4 stopnie Celsjusza, Klimczoku i Hali Miziowej 5 st., w Szczyrku 9 st., a na Markowych Szczawinach 10 st. Poważnie ograniczona była widoczność - do 100 metrów na Przysłopiu i Klimczoku oraz do 250 m na Markowych Szczawinach.

W Beskidach w sobotę rano padał deszcz. Opady mają zanikać w godzinach południowych. Zamknięty jest szlak żółty, tak zwana Perć Akademików. Służy on tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że jest umiarkowane. Występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Ratownicy wskazali, że opady deszczu zwiększające ciężar śniegu i jego plastyczność nie sprzyjają stabilizacji pokrywy śnieżnej.

W sobotę w partiach szczytowych Babiej Góry leżało około 90 centymetrów śniegu, a przy schronisku na Markowych Szczawinach 66 cm. Część szlaków nie jest przetarta.

W Beskidach działają wyciągi narciarskie.

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty do odpowiedniej wędrówki po górach oraz przynajmniej raczki. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Planując wyjście w góry trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Bądź bezpieczny na stokuPAP/Maria Samczuk

Lawinowa "dwójka" w Tatrach

W Tatrach, niezależnie od wysokości, panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

"Do wysokości około 1800 metrów nad poziomem morza pokrywa śniegu całkowicie przemoczona utrudniająca poruszanie. Prognozowany opad deszczu negatywnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej, w górnych partiach należy spodziewać się niewielkich depozytów świeżego śniegu" - podają w komunikacie ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

LawinyPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Warunki w Bieszczadach

W Bieszczadach zaś wydano pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Główny problem lawinowy stanowi śnieg przetransportowany przez wiatr.

Zagrożenie lawinowe występuje lokalnie w miejscach odłożenia i uformowania na stokach zawietrznych depozytów śniegu o znacznych grubościach. Niebezpieczeństwo dotyczy szczególnie stromych stoków o wystawach północnych, północno-wschodnich i wschodnich za przełamaniami terenu oraz formacji wklęsłych. Na części obszaru pokrywa stabilizowana jest przez nieprzykrytą roślinność. W paśmie połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna kształtująca się przedziale 80-90 cm, w miejscach nawianych punktowo powyżej 200 cm. Pokrywa śniegu przykryta jest warstwą lodu.

Na najbliższą dobę w dolinach prognozowane są opady deszczu, w wyższych partiach śniegu do około 1 cm. Północno-zachodni wiatr powieje z prędkością do 50 km/h. W szczytowych partiach gór termometry mogą wskazać 0 st. C, zaś niżej nawet 5 st. C. Główne szlaki turystyczne są przetarte.

Ratownicy GOPR podali, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Panują na ogół dogodne warunki, jednak podczas wędrówek należy zachowywać szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku stoków bardzo stromych lub ekstremalnych.

Oznakowanie szlaków turystycznychPAP/Maria Samczuk

Autor:kw/dd

Źródło: PAP, TOPR, GOPR

Źródło zdjęcia głównego: mkos83/Shutterstock

Pozostałe wiadomości