TPN: droga do Morskiego Oka zamknięta do odwołania

Autor:
kw
Źródło:
PAP, TPN
Ratownik TOPR o zamknięciu drogi nad Morskie Oko
Ratownik TOPR o zamknięciu drogi nad Morskie OkoTVN24
wideo 2/26
TVN24Ratownik TOPR o zamknięciu drogi nad Morskie Oko

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z uwagi na trudne warunki władze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przedstawiciele Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podjęli decyzję o zamknięciu drogi wiodącej do Morskiego Oka. Zakaz wstępu obowiązuje do odwołania.

"W związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową, w czwartek została zamknięta dla ruchu turystycznego droga do Morskiego Oka" - poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN). Zamknięcie obowiązuje do odwołania.

Jak podano w komunikacie, "warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu - powyżej górnej granicy lasu są one nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy śniegu".

Tatrzański Park Narodowy zamknął drogę nad Morskie Oko
Tatrzański Park Narodowy zamknął drogę nad Morskie OkoTVN24

Mogło dojść do tragedii

W nocy z wtorku na środę potężna lawina śnieżna samoistnie zeszła z Marchwicznego Żlebu do Morskiego Oka, wyłamując na jeziorze lód grubości pół metra. Gdyby zeszła za dnia, mogłoby dojść do ogromnej tragedii, ponieważ ze względu na trwające ferie zimowe, miejsce jest oblegane przez turystów.

Na popularnej wśród turystów drodze prowadzącej do Morskiego Oka oraz w Dolinie Roztoki, na szlaku wiodącym do Doliny Pięciu Stawów Polskich, jest kilka miejsc narażonych na zejścia dużych rozmiarów śnieżnych lawin. Te miejsca, w których szlaki przecinają strome żleby, są wyraźnie oznakowane przez służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Morskie Oko - Mnich. Zdjęcie z 03.02.2022 ok. godz. 12kamery.topr.pl

Lawinowa "trójka"

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach gór, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również pojawiła się warstwa świeżego śniegu, który w najbardziej uczęszczanych dolinach jest ubity. Są jednak szlaki, gdzie śnieg jest nieprzedeptany.

Ratownik TOPR o zamknięciu drogi nad Morskie Oko
Ratownik TOPR o zamknięciu drogi nad Morskie OkoTVN24

Autor:kw

Źródło: PAP, TPN

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości