W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Obowiązuje tam lawinowa "jedynka". Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o o niewchodzenie na tafle stawów, bo lód na nich może pękać.
W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są wymagające. Powyżej górnej granicy lasu cienka warstwa śniegu pokryła starszy, zmrożony śnieg i lód.
"Na szlakach jest miejscami bardzo ślisko, tam gdzie wiatr nawiał większe ilości śniegu należy zachować szczególną ostrożność, nie zapominając, że wciąż obowiązuje zagrożenie lawinowe. Wybierając się wyżej należy posiadać odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz sprzęt zimowy (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością obsługi" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Władze parku apelują o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ dopiero zamarzają. "Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać" - podkreśla TPN.
Na Śnieżce leży ponad 30 centymetrów śniegu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w mediach społecznościowych, że w niedzielę o godzinie 7 największą grubość pokrywy śnieżnej odnotowano na Śnieżce - 32 centymetry. Na Kasprowym Wierchu leży 21 cm śniegu.
W Karkonoszach obowiązuje lawinowa "jedynka". Jak podaje GORP, pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
Śliskie szlaki w Beskidach
Na Babiej Górze, najwyższej górze w Beskidach, szlaki są miejscami bardzo śliskie. Goprowcy poinformowali, że przy schronisku na Markowych Szczawinach leży około 25 cm śniegu. Pokrywa wzrasta wraz z wysokością.
- Powyżej górnej granicy lasu, pod wpływem silnego wiatru, w miejscach zawietrznych i w zagłębieniach terenowych leży około 50 centymetrów - poinformowali ratownicy. W Beskidach kursują już koleje linowe na Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Szyndzielnię w Bielsku-Białej, Czantorię w Ustroniu, a także dolny odcinek wyciągu na Skrzyczne w Szczyrku, którym można wyjechać na Jaworzynę. Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę po górach, muszą być dobrze przygotowani. Szczególnie ważne są solidne obuwie i ciepła odzież. Przydatne będą kije i raczki. Telefon powinien być naładowany i mieć zainstalowaną aplikację "Ratunek”. Przydatna może się okazać latarka, gdyż wcześnie zapada zmrok. W razie wypadku w górach można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Źródło: TOPR, GOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl