Trudne warunki w górach, lawinowa "dwójka". Ratownicy apelują o zachowanie ostrożności

Autor:
as/dd
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Zimowy wypoczynek w górach. Jak bezpiecznie spędzić ferie
Zimowy wypoczynek w górach. Jak bezpiecznie spędzić ferieTVN24
wideo 2/25
Bezpieczeństwo w górach

W górach w sobotę rano panują trudne warunki atmosferyczne. W górnych partiach Karkonoszy leży do kilkudziesięciu centymetrów śniegu, szlaki są śliskie i nieprzetarte. Również w Beskidach widzialność jest mocno ograniczona, a szlaki - zaśnieżone. Ratownicy apelują o rozwagę podczas górskich wycieczek.

W sobotę rano w górnych partiach Karkonoszy termometry wskazywały do minus 10 stopni Celsjusza, ale wiatr wiejący z kierunku północnego z prędkością około 50 kilometrów na godzinę powoduje, że temperatura odczuwalna jest jeszcze niższa. W górach panuje duże zachmurzenie, a mgła dodatkowo ogranicza widzialność do 30 metrów.

Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, lokalnie w Sudetach występują opady deszczu ze śniegiem, zamarzające na wychłodzonych drogach.

Nieprzetarte szlaki w Karkonoszach

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przestrzegają, że powyżej 1000 metrów nad poziomem morza na szlakach miejscami zalegają lód i zaspy. Szlaki są nieprzetarte, a w górnych partiach gór leży od 40 do 75 centymetrów śniegu.

W niższych partiach gór jest bezwietrznie i leży tam do 40 cm śniegu. Ratownicy apelują aby przed wyruszeniem w góry sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie.

W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawiny - śmiertelne zagrożenieAdam Ziemienowicz/PAP

Słaba widzialność w Beskidach

Jak przekazał w sobotę ratownik dyżurny Edmund Górny z Grupy Beskidzkiej GOPR, warunki turystyczne określamy jako trudne, ponieważ w wyższych partiach, powyżej 1000 m n.p.m., widzialność jest ograniczona do 50 m. Temperatury wynosiły od -3 st. C w Szczyrku do -8 st. C na Klimczoku i Markowych Szczawinach.

Grubość pokrywy śniegu w Szczyrku wynosi 7 cm, na Leskowcu 35 cm, na Klimczoku 45 cm, Hali Miziowej i Hali Skrzyczeńskiej 50 cm, a przy schronisku na Markowych Szczawinach 54 cm. W partiach szczytowych Babiej Góry zalega natomiast około 80 cm śniegu.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje ponadto drugi stopień zagrożenia lawinowego. Szczególnie niebezpiecznie jest pod przełamaniami terenu, w zagłębieniach, jarach i żlebach.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Ratownicy przypominają, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Poruszanie się po szlakach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie i przynajmniej raczki. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Należy również pamiętać, że zmrok zapada wcześniej.

Oznakowanie szlaków turystycznychPAP/Maria Samczuk

Autor:as/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości