Rozwija się susza. "Ekstremalne" zagrożenie pożarami w kilku województwach

Autor:
ps/dd
Źródło:
IMGW, IBL, tvnmeteo.pl
Małopolska to jeden z regionów z największą liczbą pożarów traw w tym sezonie
Małopolska to jeden z regionów z największą liczbą pożarów traw w tym sezonieTVN24
wideo 2/11
TVN24Małopolska to jeden z regionów z największą liczbą pożarów traw w tym sezonie

Zagrożenie pożarowe we wtorek na północy i północnym wschodzie Polski wzrosło do ekstremalnego - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. O dużym ryzyku wybuchu pożarów w lasach w większości kraju informuje także Instytut Badawczy Leśnictwa.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wtorek według danych na godzinę 14, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego, określanego jako ekstremalne, występuje na dużym obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, a także częściowo w województwach: kujawsko-pomorskim, podlaskim i mazowieckim. W wielu miejscach ryzyko pożarowe w lasach jest bardzo wysokie lub wysokie.

Zagrożenie pożarowe w lasach we wtorek po południuIMGW

Prognoza zagrożenia pożarowego lasu generowana jest z 24- i 48-godzinnym wyprzedzeniem czasowym od 1 marca do 31 października. Obliczenia wykonywane są na podstawie danych uzyskanych z modelu WRF METEOPG o rozdzielczości przestrzennej 2,5 kilometra - wyjaśnia IMGW.

Zgodnie z mapą, którą publikuje Instytut Badawczy Leśnictwa, we wtorek po południu duże zagrożenie, najwyższe w skali, jest na całym terenie województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego (z wyjątkiem obszaru nieobjętego prognozowaniem), a także częściowo w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, śląskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz lubelskim. W pozostałych miejscach, z wyłączeniem Małopolski, zagrożenie określa się jako średnie.

Zagrożenie pożarowe w lasach we wtorek po południutvnmeteo.pl za IBL

Prognoza zagrożenia pożarowego prezentowana przez IBL jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Rozwija się susza

Jak przekazał IMGW, w środkowej i północnej części kraju z powodu deficytu opadów "gwałtownie spada wskaźnik wilgotności gleby od pierwszych majowych dni". "Brak opadów i wysokie nasłonecznienie diametralnie wpływają na rozwój suszy na północy Polski" - napisano.

Widzisz? Zareaguj

Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z numerem alarmowym 112.

Autor:ps/dd

Źródło: IMGW, IBL, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/IMGW

Pozostałe wiadomości