TVN Meteo | Polska

Świetlisty okrąg wokół słońca. Halo w relacjach Reporterów 24

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw/dd
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Halo nad Mrągowem
Halo nad MrągowemKontakt 24
wideo 2/9
Kontakt 24Halo nad Mrągowem

W poniedziałek w niektórych regionach kraju można było zaobserwować wyjątkowo piękne zjawisko. Na niebie pojawiło się halo. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Halo - co to, jak powstaje?

Halo to złudzenie optyczne, wywołane załamaniem się światła na kryształach lodu i odbiciem go wewnątrz kryształków lodu, które znajdują się w cirrostratusach - chmurach pierzastych piętra wysokiego - lub we mgle lodowej, która powstaje w bardzo niskich temperaturach.

Najczęściej światło załamuje się pod kątem 22 stopni, tworząc świetlisty okrąg wokół słońca. Może być biały, jak i mieć wszystkie barwy tęczy.

Halo na Waszych zdjęciach

Halo pojawiło się w poniedziałek i było widoczne w Mrągowie i Kielcach. Na Kontakt 24 dostaliśmy kilka relacji z obserwacji tego niecodziennego zjawiska. Na niektórych materiałach widać specyficzny rodzaj zjawiska związanego z rozpraszaniem światła na kryształach lodu - tak zwane słońca poboczne.

JEŚLI UDA WAM SIĘ ZAOBSERWOWAĆ HALO LUB INNE ZJAWISKO OPTYCZNE I CHCECIE POKAZAĆ NAM SWOJĄ RELACJĘ, WYŚLIJCIE ZDJĘCIA NA KONTAKT 24.

1537709_VID_20211227_105623.mp4

Autor:kw/dd

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości