Na wschód od Polski jest granica, za którą zaczyna się wielki obszar mroźnej pogody. Temperatura spada tam poniżej -60 stopni

Autor:
as
Źródło:
TVN24
"Gonitwa niżów" nad Europą
"Gonitwa niżów" nad EuropąTVN24
wideo 2/5
TVN24"Gonitwa niżów" nad Europą

Pogodę w Polsce w środę kształtować będzie niż zlokalizowany między Wielką Brytanią a Półwyspem Skandynawskim. Przyniesie on nam deszcz, ale również stosunkowo wysoką jak na styczeń temperaturę. Zupełnie inna sytuacja panuje na wschodzie Europy i w Azji.

W Tatrach zrobiło się zimowo, a we wtorek gdzieniegdzie w Polsce spadł śnieg. Jak opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" Tomasz Wasilewski, fakt, że zimą mówimy o 27 centymetrach śniegu w wysokich górach jak o rzadko spotykanym zjawisku, to dość niepokojący symptom.

- Niestety, tak to wygląda, że poza Tatrami teraz naturalnego śniegu praktycznie nie ma, są resztki sztucznego - opowiedział.

"Produkcja niżów" nad Atlantykiem

Prezenter wyjaśnił, że obecną sytuację pogodową w Polsce kształtują przede wszystkim układy niżowe zlokalizowane w Europie Zachodniej i nad Atlantykiem. Towarzyszą im dwa wyże: jeden w głębi kontynentu, nad Rosją, a drugi - znacznie cieplejszy - obok Półwyspu Iberyjskiego.

- Przechodzenie tych niżów (...) z zachodu na wschód, od strony Atlantyku, to jest nic innego dla nas jak dość ciepła, albo nawet jak na zimę ciepła pogoda z kolejnymi frontami atmosferycznymi - tłumaczył, wskazując na mapę. - Mamy dzisiaj w naszej części Europy ten oto niż (...) a za nim jest kolejny. Jak jeden niż pójdzie sobie w kierunku Finlandii i północnej Skandynawii, to przyjdzie za nim następny.

Ta "gonitwa niżów" przez północną Europę wiąże się również z przechodzeniem przez kontynent opadów - Polski dotyczą głównie opady deszczu - oraz ciepłego powietrza.

- To dlatego dzisiaj na termometrach prognozujemy 9 stopni - wyjaśnił Wasilewski. - Za jedną falą ciepłego powietrza idzie następna, i tak bez końca. Ta "produkcja" niżów na Atlantyku jest bardzo wydajna, (...) powstają kolejne układy.

Sytuacja baryczna w Europietvnmeteo.pl

Na wschodzie dominuje solidna zima

Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja nad wschodnią częścią Europy. Tam panuje układ wyżowy, który sprowadza ekstremalne mrozy - w środę rano w europejskiej części Rosji termometry pokazywały -29 stopni Celsjusza.

- To mroźne powietrze (...) zostało zamknięte w takim kręgu - opowiadał prezenter. - Ono jest tylko w tym wyżu i nie przemieszcza się dalej na zachód, a jednocześnie idące z zachodu niże wraz z ciepłym powietrzem powodują, że istnieje taka granica (...) mniej więcej na wschód od naszych granic. Po jednej stronie jest pogoda atlantycka, ciepło i kilka stopni powyżej zera, a po drugiej zaczyna się całkiem solidna zima.

Szczególnie dobrze widać to w azjatyckiej części Rosji - na Syberii w niektórych miejscach bite są rekordy niskich temperatur sprzed kilkudziesięciu lat.

- Na przykład w miejscowości Żylinda wczoraj zanotowano -61,9 stopnia - wyjaśnił Wasilewski. - To jest największy mróz od 81 lat. Od 1942 roku tutaj nie było tak mroźno - dodał.

Rekordowe mrozy nad Syberiątvnmeteo.pl

Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim:

Tomasz Wasilewski o sytuacji barycznej w Europie
Tomasz Wasilewski o sytuacji barycznej w EuropieTVN24

Autor:as

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości