Gdzie jest burza. Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw,as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeorologiczne w poniedziałek 27.03
Warunki biometeorologiczne w poniedziałek 27.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W piątek wieczorem w części regionów kraju towarzyszą nam wyładowania atmosferyczne. Miejscami są gwałtowne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Nad wschodnią Polską w ciepłej masie powietrza rozwinął się wąski front burzowy - przekazała w piątek około godziny 21 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Front przebiega wzdłuż wschodniej granicy kraju, a miejscami piętrzą się na nim chmury burzowe cumulonimbus.

Burze są słabe i umiarkowane, lokalnie gwałtowne, z opadami do 10-20 litrów wody na metr kwadratowy i porywami wiatru do 70-90 kilometrów na godzinę. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z gradem.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- lubelskim, w rejonie miejscowości Rejowiec Fabryczny i Krasnystaw. Zjawiska zmierzają na zachód w kierunku Izbicy, Szczebrzeszyna i Frampola;

- podkarpackim, w rejonie Ustrzyk Dolnych. Wyładowania zmierzają w stronę Leska i Dukli.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,anw,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości