Alerty IMGW. Niebezpieczne ulewy w części kraju

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW ostrzega - w niektórych regionach kraju pogoda w środę może być niebezpieczna. Synoptycy wydali alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Jak po godz. 6 poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, ciągłe opady deszczu występują w pasie od Zatoki Gdańskiej, przez Warmię, Podlasie, Mazowsze, po Lubelszczyznę i Bieszczady. Wolno zmierzają na wschód. Smugi słabego, przelotnego deszczu rozciągają się nad Górnym Śląskiem, Małopolską i Kielecczyzną.

Miejscami synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy przed intensywnymi opadami deszczu.

Alerty IMGW pierwszego stopnia

Alerty IMGW przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w województwach:

- pomorskim, w powiatach: kwidzyńskim, sztumskim, malborskim, nowodworskim, gdańskim, Gdańsk, Gdynia, Sopot, kartuskim, wejherowskim, puckim, lęborskim;

- warmińsko-mazurskim, w powiatach: braniewskim, elbląskim, Elbląg, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym o sumie od 30 do 40 litrów wody na metr kwadratowy.

Alarmy stracą ważność o godz. 15 w środę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:kw,anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości