Na Azorach wyłowiono rekordowo ciężką rybę. Ważący ponad 2700 kilogramów osobnik okazał się najcięższą na świecie znaną rybą z grupy kostnoszkieletowych, czyli najliczniej występujących wodnych kręgowców.
Ogromną, blisko trzytonową rybę, znaleziono martwą w grudniu ubiegłego roku u wybrzeży należących do portugalskiego archipelagu wyspy Faial. Rybę przetransportowano do pobliskiego portu, gdzie przeprowadzono sekcję jej zwłok. Naukowcy podali, że osobnik ten mierzył 3,5 metra długości, a ważył 2774 kilogramy. To czyni go najcięższą na świecie rybą z grupy kostnoszkieletowych, nazywanych też rybami kostnymi lub kościstymi (Osteichthyes) - ogłoszono w tym miesiącu na łamach czasopisma "Journal of Fish Biology".
Rekordowa ryba jest przedstawicielem gatunku samogłowa Mola alexandrini. Jej angielska nazwa "giant sunfish" pochodzi od faktu, że widywane są one często wygrzewające się na słońcu na powierzchni oceanu. Naukowcy twierdzą, że nagrzewają się one w ten sposób po długotrwałym nurkowaniu w zimnych, oceanicznych wodach w poszukiwaniu pożywienia.
"Majestatyczny okaz"
Jak podkreślił główny autor badania José Nuno Gomes-Pereira, biolog morski z organizacji Atlantic Naturalist Association, znaleziona ryba to "majestatyczny okaz".
Poprzedni rekord wśród ryb kostnoszkieletowych należał do innego samogłowa, złowionego w Japonii w 1996 roku. Według Księgi Rekordów Guinnessa tamten osobnik ważył około 2300 kg.
Ryby te były kiedyś błędnie klasyfikowane jako należące do gatunku innego samogłowa (Mola mola), nazywanych też po prostu molami (również należących do grupy ryb kostnoszkieletowych), także niezwykle dużych osobników. M. alexandrini został sklasyfikowany jako odrębny gatunek w 2018 roku. Ryby te występują w wodach na całym świecie, ich dokładna liczba nie jest jednak znana.
Źródło: atlanticnaturalist.com, livescience.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Atlantic Naturalist Association