Naukowcy odkryli dowody na to, że prehistoryczni mieszkańcy Ameryki Północnej z ludu Clovis żywili się mięsem ogromnych ssaków, zwłaszcza mamutów, i było to główny składnik ich diety. Prawdopodobnie przyczyniło się to do szybszego wyginięcia tych zwierząt.
Lud Clovis zamieszkiwał północne obszary Ameryki Północnej około 13 tysięcy lat temu podczas ostatniej epoki lodowcowej. Naukowcy dowiedli już, że używali oni ostrych narzędzi do zabijania mamutów i innych dużych zwierząt. Do tej pory nie było jednak bezpośrednich dowodów na to, że stanowiły one część diety tej koczowniczej społeczności. Znaleziono tylko szczątki zwierząt i fragmenty broni.
Przełomowe wnioski uzyskano dzięki najnowszej analizie. Specjaliści zbadali ślady chemiczne pozostawione przez produkty spożywcze w szczątkach 18-miesięcznego dziecka, które zostało pochowane tysiące lat temu i odnalezione w 1968 r. w pobliżu małej miejscowości Wilsall w stanie Montana. Ponieważ chłopiec był karmiony piersią, zespół naukowców był w stanie ustalić jak wyglądała dieta jego matki.
Mamuty i inne duże ssaki
Badacze doszli do wniosku, że kobieta jadła głównie mięso z megafauny, czyli największych zwierząt w ekosystemie - zwłaszcza mamutów, które stanowiły 35-40 procent jej diety. Jej dużą część stanowiły też jelenie, żubry, wielbłądy i konie, a mięso małych ssaków oraz rośliny spożywała w znikomych ilościach.
- Megafauna, w szczególności mamuty kolumbijskie, dostarczały ogromnych ilości mięsa i tłuszczu - powiedział archeolog James Chatters z kanadyjskiego McMaster University, współautor badania opublikowanego w czasopiśmie "Science Advances". Zwierzęta te, przodkowie dzisiejszych słoni, osiągały wysokość około czterech metrów i ważyły nawet 11 ton.
"Ludzie mogli odegrać w tym większa rolę"
Jak zaznaczają autorzy badania, nowe odkrycia potwierdzają koncepcję, że koczownicza społeczność, której przodkowie przekroczyli pas lądu łączący dzisiejszą Syberię z Alaską i Kanadą, koncentrowała się na polowaniu na największe ofiary w ekosystemie.
Według naukowców ludzie Clovis prawdopodobnie pokonywali duże odległości, podążając szlakami migracyjnymi mamutów. Ta strategia umożliwiła im "rozprzestrzenienie się po Ameryce Północnej i Południowej w ciągu zaledwie kilkuset lat".
- Te wnioski pomagają nam również zrozumieć przyczyny wymierania megafauny pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Ludzie mogli odegrać w tym większą rolę, niż czasami się uważa - zwrócił uwagę archeolog Ben Potter z Uniwersytetu Alaski.
Źródło: CNN, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock