Najnowsze

Zobacz, jak cień Księżyca sunie po Ziemi

Najnowsze

Bureau of MeteorologyZaćmienie Słońca widoczne na zdjęciach satelitarnych

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji, Australii i Alaski byli świadkami zaćmienia Słońca. Nasza dzienna gwiazda została zasłonięta przez Księżyc, który rzucał cień na Ziemię.

W Indonezji wystąpiło całkowite zaćmienie Słońca. Rozpoczęło się 9, a zakończyło 8 marca. Zjawisko było także widoczne na półkuli południowej. Mieszkańcy m.in. południowo-wschodniej Azji, Chin, Japonii i Australii mogli obserwować częściowe zaćmienie.

Ziemia-Księżyc-Słońce

Zaćmienie Słońca polega na zakryciu Słońca przez Księżyc. Przez to, że nasz satelita znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, rzuca na nią cień. To dlatego podczas całkowitego zaćmienia, które miało miejsce w Indonezji 9 i 8 marca, zrobiło się całkowicie ciemno. W momencie, gdy Księżyc całkowicie zasłonił tarczę Słońca, widoczna była tylko jego korona, czyli atmosfera gwiazdy.

Cień Księżyca

Na zdjęciach wykonanych przez japońskiego satelitę Himawari 8 można zaobserwować ostatnie zaćmienie Słońca. Księżyc, oświetlany z tyłu przez gwiazdę, rzuca wyraźny cień na Ziemię. Widać, jak przesuwa się po niej, przysłaniając Słońce w poszczególnych krajach.

Autor: zupi/map / Źródło: Bureau of Meteorology, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bureau of Meteorology

Pozostałe wiadomości