Ziemia niezdatna do życia? Raport ONZ

Coraz więcej miejsc niezdatnych do życia?

Mamy coraz większą pewność, że ekstremalne zjawiska pogodowe, zyskują na sile z powodu działalności człowieka. Kontynuowana wysoka emisja gazów cieplarnianych sprawi, że w ciągu kilku dekad sytuacja wciąż będzie się pogarszać - wynika z raportu agendy ONZ, który trafił do rąk dziennikarzy agencji Associated Press (AP).

Powstały w ONZ Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), laureat pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku, co sześć lat wydaje specjalny raport.

Zawiera w nim obecny stan wiedzy na temat zmian zachodzących w klimacie. Następne pełne sprawozdanie ma trafić do opinii publicznej w 2013 roku. Jego fragmenty prezentuje już teraz agencja AP.

Człowiek niszczy

Główne wnioski sprowadzać mają się do tego, że klimatolodzy stopniowo są coraz bardziej pewni negatywnych skutków działalności człowieka na globalny klimat.

Konkluzją ma być ponadto stwierdzenie, że emisja gazów cieplarnianych wzmacnia zjawiska ekstremalne, jak choćby huragany i sprawia, że będą występować coraz częściej. Obrazowym przykładem przytaczanym przez IPCC są gigantyczne ulewy, zdarzające się dotąd raz na 20 lat, po 2100 roku będą mieć miejsce co pięć lat.

Zniszczenie

IPCC pracuje również nad innym, nieco mniejszym raportem. Nosi on nazwę Raportu Zarządzania Ryzykiem Wystąpienia Zdarzeń Ekstremalnych i Katastrof (SREX) i ma zostać wydany jeszcze w tym miesiącu.

Jest w nim m.in. mowa o tym, iż wskutek zasadniczych zmian klimatu, niektóre regiony świata mogą ucierpieć tak bardzo, że staną się miejscami niezdatnymi do życia.

Autor: map//ŁUD / Źródło: wunderground.com

Pozostałe wiadomości