Najnowsze

"Wszyscy jesteśmy zbudowani z gwiezdnego pyłu"

Najnowsze

Wszystko powstało z pyłu kosmicznego
NASAWszystko powstało z pyłu kosmicznego

Wspólnym przodkiem gwiazd, planet i wszystkich innych obiektów w kosmosie jest pył kosmiczny. Obecny jest do czasów współczesnych. Mimo, że stanowi jedynie jeden procent przestrzeni międzyplanetarnej, znajduje się wszędzie. Okazało się także, że wszystko we Wszechświecie, nawet ludzie, mają swój początek w ziarenku pyłu unoszonego w Kosmosie.

Najnowsze badania wykazują, że pył kosmiczny odgrywa bardzo istotną rolę we Wszechświecie. Astronomowie z National Science Foundation (NSF) skrupulatnie badają skąd pochodzi i co to dokładnie jest, wnikając w jego skład atomowy.

Jeśli wiemy gdzie znajduje się pył kosmiczny, a gdzie nie, lepiej zrozumiemy co dzieje się w naszej Galaktyce. Dla przykładu, obszar, w którym znajduje się dużo pyłu wskazuje, że w tym miejscu mogą powstawać nowe gwiazdy. Ponadto często obserwuje się duże skupiska pyłu w miejscu wybuchu supernowej.

- Nazwa pył nie odzwierciedla roli, jaką odgrywa ta materia w Kosmosie - powiedział Glen Langston, astronom z NSF i główny autor badań. - W rzeczywistości reprezentuje on życie gwiazdy od dwóch stron - jej narodzin i śmierci - dodał.

Wszystko buduje kosmiczny pył

Ważną rolę odgrywa struktura atomowa pyłu. Okazuje się, że gdy gwiazda eksploduje, cząsteczki, które uwalniane są w przestrzeń międzyplanetarną są w stanie stworzyć coś nowego. W rzeczywistości, wszystko we Wszechświecie (gwiazdy, planety, komety, a nawet ludzie) zaczęło się od ziarenka pyłu unoszonego w Kosmosie.

- Azot w naszym DNA czy wapń z naszych zębów powstało z materiału po wybuchu gwiazdy. Wszyscy jesteśmy zbudowani z gwiezdnego pyłu - twierdzi Carl Sagan.

Rozprasza światło

Choć pył kosmiczny stanowi jedynie jeden procent całego ośrodka międzygwiazdowego, odgrywa znaczącą rolę w całym Kosmosie. Znany jest głównie z tego, że pochłania i rozprasza światło widzialne obiektów m.in. dalekich galaktyk i gwiazd. Przez to astronomowie nie zawsze są w stanie zaobserwować te obiekty za pomocą teleskopów. Efekt rozpraszania światła przez pył kosmiczny znany jest jako "zaczerwienienie" (ang. reddening). Pył rozprasza niebieskie światło pochodzące od obiektu, dzięki czemu staje się ono bardziej czerwone. Dzieje się tak, ponieważ atomy budujące pył kosmiczny bardziej reagują na światło widzialne w zakresie fal krótkich.

Tak wybucha supernowa
Tak wybucha supernowaNASA

Autor: AD / Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości