Zaszczepienie si臋 na gryp臋 nie uchroni nas przed koronawirusem, ale - jak m贸wi艂 w programie "Wstajesz i wiesz" wirusolog Tomasz Dzieci膮tkowski - mo偶e zabezpieczy膰 nas przed tak zwan膮 superinfekcj膮.
Rzecznik rz膮du Piotr Mueller, kt贸ry by艂 go艣ciem programu "Jeden na jeden" w TVN24, zapowiedzia艂 zmiany legislacyjne pozwalaj膮ce na regionalizacj臋 obostrze艅. Mia艂oby to dotyczy膰 sklep贸w, restauracji, ale tak偶e szk贸艂.
Do pomys艂u odni贸s艂 si臋 wirusolog doktor habilitowany nauk medycznych Tomasz Dzieci膮tkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak powiedzia艂, by艂oby to bardzo racjonalne rozwi膮zanie, gdyby do艂o偶ono do tego r贸wnie偶 ograniczenia w przemieszczaniu si臋 os贸b mi臋dzy poszczeg贸lnymi regionami.
Pomys艂y na walk臋 z pandemi膮
Rzecznik rz膮du zapowiedzia艂 te偶, 偶e rz膮d chce doprecyzowa膰 kwesti臋 noszenia maseczek. - Rozwa偶amy zmian臋 przepis贸w w taki spos贸b, 偶eby je偶eli osoba deklaruje, 偶e ma problemy z oddychaniem po prostu nosi艂a innego rodzaju przedmiot zas艂aniaj膮cy nos i usta i to mo偶e by膰 przy艂bica, kt贸ra pozwala na normalne oddychanie - m贸wi艂 Piotr Mueller.
- Ten kierunek oceniam bardzo pozytywnie. Rozporz膮dzenie zdecydowanie m贸wi jasno - o zas艂anianiu nosa i ust, ale nie m贸wi w jaki spos贸b. Wielokrotnie podkre艣la艂em, 偶e skoro s膮 osoby, kt贸re nie mog膮 z takich czy innych powod贸w nosi膰 maseczek, mog膮 nosi膰 przy艂bice. Stanowi膮 one tak samo dobr膮 mechaniczn膮 barier臋 przed wydalaniem koranawirusa do naszego otoczenia - t艂umaczy艂 Dzieci膮tkowski.
A co mia艂 do powiedzenia go艣膰 TVN24 osobom, kt贸re maj膮 do艣膰 noszenia maseczek, a obostrzenia zwi膮zane z koronawirusem uwa偶aj膮 za przesadzone?
- By膰 mo偶e noszenie maseczki jest niewygodne, natomiast przebywanie pod respiratorem, kiedy pacjent jest wentylowany mechanicznie, jest daleko bardziej niewygodne. Je艣li kto艣 m贸wi, 偶e jest zm臋czony noszeniem maseczki, to podaj臋 przyk艂ad mieszka艅c贸w z Dalekiego Wschodu, kt贸rzy maseczki z innych powod贸w nosz膮 przez ca艂y rok i jako艣 偶yj膮 - przekaza艂 na koniec rozmowy Dzieci膮tkowski.
Szczepienia
A co z ewentualn膮 drug膮 fal膮 zachorowa艅 i powrotem sezonowej grypy na jesieni? Dzieci膮tkowski zwraca uwag臋, 偶e aby si臋 na to przygotowa膰, powinni艣my zaszczepi膰 si臋 przeciwko grypie.
- Nale偶y jednak podkre艣li膰, 偶e szczepionka przeciwko grypie nie dzia艂a przeciwko koronawirusowi, bo nie mo偶e. Natomiast daje ona pewn膮 protekcj臋 przed zachorowaniem spowodowanym przez wirusy grypy. W takiej sytuacji b臋dzie 艂atwiej prowadzi膰 dzia艂ania diagnostyczne lekarzowi pierwszego kontaktu. Je偶eli powiemy, 偶e jeste艣my zaszczepieni przeciwko grypie, a b臋dziemy mieli wysok膮 gor膮czk臋 czy kaszel, to lekarz mo偶e mo偶e wtedy bardziej podejrzewa膰 zaka偶enie spowodowane przez SARS-CoV-2. Z drugiej strony, takie szczepienie mo偶e zabezpieczy膰 przed tak zwan膮 superinfekcj膮 - t艂umaczy艂 ekspert.
Do takiego stanu mo偶e doj艣膰, kiedy w organizmie spotkaj膮 si臋 naraz dwa patogeny - wirusy grypy oraz koronawirus. To mo偶e by膰 du偶y problem dla organizmu.
- Zar贸wno SARS-CoV-2, jak i grypa, bardzo os艂abiaj膮 funkcjonowanie uk艂adu odporno艣ciowego, w zwi膮zku z tym, gdyby dosz艂o do takiego superzaka偶enia, przebieg COVID-19 czy te偶 grypy, m贸g艂by by膰 zdecydowanie ci臋偶szy, ni偶 przy zaka偶eniu pojedynczym wirusem - m贸wi艂 Dzieci膮tkowski.
Os艂ona kokonowa
Dzieci膮tkowski zaleca te偶 szczepienia, aby chroni膰 nie tylko nas, ale te偶 naszych bliskich.
- Je偶eli wyszczepimy si臋 w du偶ej liczbie, na przyk艂ad w obr臋bie rodziny, to b臋dzie to dawa艂o os艂on臋 kokonow膮 osobom, kt贸re nie mog膮 by膰 zaszczepione - przyzna艂 Dzieciatkowski, dodaj膮c, 偶e w przypadku grypy s膮 to szczepionki bezpieczne, inaktywowane, kt贸re nie zawieraj膮 aktywnej wersji wirusa i mog膮 by膰 przyjmowane w ka偶dej sytuacji, o ile nie wyst臋puje gor膮czka, czy inne choroby zaka藕ne.
Zobacz ca艂膮 rozmow臋 z doktorem Tomaszem Dzieci膮tkowskim:
Autor: dd/aw / 殴r贸d艂o: tvn24
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock