Najnowsze

Wiele polskich miast dusi się smogiem

Najnowsze

Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3

W wielu polskich miastach stężenie pyłów PM10 i PM2.5 przekracza dopuszczalne normy. Smog utrzymuje się z powodu wyżowej aury i słabego wiatru.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

W środę wczesnym popołudniem w wielu miastach normy jakości powietrza były przekroczone. Złym i niezdrowym powietrzem oddychano nie tylko na południu kraju, ale również w regionach północnych - na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu.

Jesienne wyże i niewielki ruch powietrza znacząco wpływają na powstawanie smogu.

Stężenie pyłu PM10

Po godzinie 12.40 powietrze było złe w Gdańsku przy ulicy Powstańców Warszawskich (stężenie PM10 na poziomie µg/m3), Kościerzynie (141,54 µg/m3) i Krakowie (ul. Bujaka - 139 µg/m3, ul. Dietla - 162 µg/m3).

Niezdrowym powietrzem oddychali mieszkańcy: Gdyni, Szczecinka, Bydgoszczy, Poznania, Żar, Dzierżoniowa, Zdzieszowic, Kędzierzyna-Koźla, Gliwic, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Częstochowy, Radomska, Nowin, Kielc, Zamościa, Lublina i Warszawy.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 12.40 (GIOŚ)tvnmeteo.pl

Stężenie pyłu PM2,5

Po godzinie 12.40 powietrze było złej jakości w Kościerzynie (113 µg/m3) i w Krakowie przy alei Krasińskiego (91,82 µg/m3). Niezdrowe powietrze odnotowano w: Szczecinie, Wschowej, Kędzierzynie-Koźlu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Otwocku i w Warszawie przy ul. Tołstoja.

Stężenie pyłu PM2.5 o godzinie 12.40 (GIOŚ)tvnmeteo.pl

Po godzinie 12.40 zawartość benzenu przekroczyła normę w Zdzieszowicach - powietrze pod tym względem zaklasyfikowano jako fatalne. Źle było w Kędzierzynie-Koźlu.

Kiedy powietrze jest dobrej jakości?

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy
Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Autor: kw/ao / Źródło: GIOŚ

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości