Fosforany występują w żywności jako jej naturalne składniki lub są też dodawane w procesach technologicznych. To im zawdzięczamy apetyczny wygląd wędlin i innych produktów. Należy jednak uważać - ich nadmiar poważnie szkodzi.
Jedzenie ładnie wygląda, szynka kusi różowym kolorem, ale warto spojrzeć w skład. Produkty nafaszerowane substancjami "E" nie są ani naturalne, ani zdrowe.
Gdzie je znajdziemy?
Fosforany najczęściej wykorzystywane są w przetwórstwie mięsa. Związki te znajdziemy także w przetworach rybnych, mleczarskich, dżemach, napojach bezalkoholowych, lodach, ciastach i pieczywie, koncentratach zup, czy płatkach śniadaniowych. Fosforanów pełno w gazowanych napojach, owocach, żelkach i odżywkach dietetycznych.
Co jest w naszym jedzeniu?
W produkcji żywności dozwolone są fosforany sodu, czyli regulatory kwasowości (E339), fosforany potasu - przeciwutleniacze (E340), fosforany wapnia (E341), które są zagęstnikami i środkami spulchniającymi, fosforany magnezu (E343), które prawdopodobnie będą usunięte z listy kolejną dyrektywą UE, kwas fosforowy (E338), difosforany, (E450), trifosforany (E 451) oraz polifosforany (E452), czyli emulgatory.
Po co się je dodaje?
Producenci dodają je do żywności, ponieważ wpływają na uwodnienie białek, powodując wzrost wydajności gotowych produktów. Oznacza to, że dzięki nim wydłuża się termin przydatności do spożycia, a także znacznie zwiększa to ich ostateczną wagę. Pełnią też rolę stabilizatorów i regulatorów kwasowości, a także emulgatorów i przeciwutleniaczy.
Niestety, spożywanie zbyt dużej ilości produktów zawierających fosforany może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Do jakich chorób prowadzi nadmiar fosforu w diecie?
Spożywając je w niezdrowych ilościach szybko poczujemy zmęczenie, gdyż przyczynia się to do rozregulowania gospodarki mineralnej i hormonalnej.
Nadmiar fosforu w diecie może powodować otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, nerek, kości, osteoporozę, czy nowotwory układu pokarmowego. U dzieci może doprowadzić do nadpobudliwości, a nawet autyzmu.
Na szczęście, producenci żywności mają obowiązek informować o zawartości fosforanów. Warto zatem pamiętać, o tym jak bardzo ważne jest czytanie etykiet na opakowaniach produktów.
Autor: agr/rp / Źródło: prawdaxlxpl.wordpress.com, x-news.pl, foodnavigator.com, healthaliciousness.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock