Ultramaraton w Wielkopolsce? To możliwe dzięki GWiNT Ultra Cross

GWiNT Ultra Cross 2015
GWiNT Ultra Cross 2015
TVN Meteo Active
GWiNT Ultra Cross 2015TVN Meteo Active

Wielkopolska w ostatni weekend gościła kilkuset ultramaratończyków. Biegali oni w okolicach Wolsztyna, Nowego Tomyśla i Grodziska Wielkopolskiego na dystansach 100 mil oraz 110 i 55 kilometrów.

GWiNT Ultra Cross, to ultramaraton organizowany na terenie trzech gmin, od których wziął swoją nazwę: Grodzisk Wielkopolski, Wolsztyn i Nowy Tomyśl. W miniony weekend (8-10 maja) leśne ścieżki i dukty z tych terenów zwiedzało około 400 zawodników z całej Polski. Dystanse na których rywalizowali były trzy: 100 mil, czyli ponad 160 kilometrów; 110 kilometrów oraz 55 kilometrów.

Ultra nie tylko w górach

- Jakby się zastanowić, to większość regionów w kraju stanowią tereny mało ultramaratońskie. Czy biegi ultra w terenie można rozgrywać tylko w górach? - mówi w rozmowie z tvnmeteoactive.pl Marcin Brudło, organizator zawodów - Nie sądzę! Myślę, że po przebiegnięciu GWiNT-a, nawet zawodnicy biegający górskie ultra, nabrali szacunku do trasy, mimo wcześniejszego niedowierzania - dodał Brudło.

Jak wspomniał Marcin, pomysł organizacji biegu wziął się między innymi z chęci zrobienia czegoś fajnego i niepowtarzalnego oraz pokazania i wykorzystania biegowo pięknych terenów. - A przy okazji chcieliśmy pokazać, że prowincja też potrafi zorganizować coś na poziomie - śmieje się Marcin.

Jak powiedział organizator, bieg powstał dzięki zaangażowaniu wielu osób. - Inicjatywa GWiNT-a wyszła od trzech organizacji pozarządowych z terenu powiatów grodziskiego, wolsztyńskiego i nowotomyskiego, których reprezentanci założyli komitet organizacyjny - opowiada Brudło. - Dzięki wsparciu władz województwa, a także ogromnej liczby osób związanych z różnymi firmami, instytucjami czy po prostu ochotnikami, którzy chcieli nam pomóc, możemy spotkać się drugi rok z rzędu.

Nie było łatwo

Wydawać by się mogło, że pokonanie ultramaratonu w relatywnie płaskim terenie i przy sprzyjających warunkach pogodowych, nie powinno być czymś trudnym dla kogoś, kto już posiada doświadczenie w takich biegach. Z opowiadań zawodników wynika jednak coś zupełnie innego.

- Ultra to zarówno 50-kilometrowy bieg po płaskim terenie, jak i 170 kilometrów dookoła masywu Mount Blanc. W przypadku biegów crossowych, takich jak GWiNT, ogromną trudność sprawiają nie same przewyższenia czy odległość, ale rodzaj podłoża po którym się biegnie - mówi Paweł Choiński, który startował na dystansie 55 kilometrów. - Ciągłe przeskoki z porośniętych trawą łąk, przez drogi gruntowe, aż po kilkumetrowe piaszczyste wydmy sprawiają, że nawet najkrótszy dystans GWiNT-a był trudnym technicznie biegiem - powiedział Paweł.

W zupełnie odmiennym tonie wypowiada się Kasia Karpa z portalu tvnmeteoactive.pl, która również startowała na najkrótszym dystansie. - Trasa była fenomenalna! Cały czas prowadziła lasami, łąkami, piaszczystymi wydmami i otwartymi polami. Prawie wcale nie musielismy męczyć się na asfaltach - cieszyła się Kasia tuż po biegu.

Pogoda dała się we znaki

Najszybsi zawodnicy na pokonanie 55-kilometrowej trasy potrzebowali mniej niż 4 i pół godziny. Najwolniejsi na trasie o długości 160 kilometrów spędzili ponad dobę. Dla wszystkich bez wyjątku jednym z najważniejszych czynników była pogoda.

Radek Mękal, który przyjechał na zawody z Wałbrzycha, mocno podkreśla rolę aury podczas biegu. - Na długo zapamiętam duszne powietrze i palące słońce, która znacznie utrudniły mi uzyskanie zakładanego celu - skwitował biegacz. Wtóruje mu Kasia Karpa - Od upiornego upału, po ulewę z piorunami na koniec!

100 mil w 17 godzin

Ani pogoda, ani trudna trasa nie przeszkodziły zwycięzcom w uzyskaniu naprawdę świetnych rezultatów. Bieg na dystansie 160 kilometrów z czasem 16 godzin i 57 minut wygrał Dominik Pick z Berlina. Dystans 110 kilometrów najszybciej, bo w 10 godzin i 22 minuty, pokonał Michał Jędroszkowiak z Książa Wielkopolskiego. Najszybszy na dystansie 55 kilometrów był Paweł Jankowiak z Paproci, który przebiegł trasę w 4 godziny i 21 minut.

Tam trzeba wrócić

Wszyscy zawodnicy zgodnie podkreślają, że wielkopolski ultramaraton był niezwykle udaną imprezą. - GWiNT był świetną okazją do sprawdzenia się na dłuższym dystansie w terenowych warunkach - opowiada Kasia Karpa. - Raczej płaska trasa bez wielkich podbiegów to dobry pomysł dla kogoś, kto zaczyna przygodę z biegami ultra - mówi nasza redakcyjna koleżanka.

Radek Mękal tuż po biegu był pewien, że za rok ponownie zawita do Wielkopolski. - Wrócę tu w przyszłym roku, żeby rozliczyć się ze swoim wynikiem, spotkać się z przyjaciółmi i jeszcze raz poczuć tę niepowtarzalną atmosferę - powiedział biegacz chwilę po przekroczeniu linii mety

Autor: Marcin Kargol / Źródło: Marcin Kargol

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Sobota 06.07 na obszarze niemal całej Polski upłynie pod znakiem słońca. Przed wieczorem w części kraju pojawią się gwałtowne burze z ulewami i porywistym wiatrem. Zrobi się upalnie.

Pogoda na jutro - sobota 06.07. Gwałtowne burze w niektórych regionach

Pogoda na jutro - sobota 06.07. Gwałtowne burze w niektórych regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami gorące dni. Uderzenie upału w weekend i na początku tygodnia poczuje tylko część z nas, ale później termometry pokażą ponad 30 stopni Celsjusza w całej Polsce. Bardzo wysokiej temperaturze w niektórych regionach będą towarzyszyć burze.

Upał najpierw odczuje tylko część z nas. Później żar rozleje się na cały kraj

Upał najpierw odczuje tylko część z nas. Później żar rozleje się na cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Temperatura w weekend w cieniu sięgnie nawet 32 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu pożarów, do których dochodzi w całej Kalifornii, 30 tysiącom mieszkańców tego amerykańskiego stanu nakazano ewakuację. Wysoka temperatura utrudnia walkę z ogniem. W piątek blisko połowa mieszkańców USA była objęta ostrzeżeniami związanymi z upałami.

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it