Woda zalała posesje, piwnice, bulwary. "Cały czas walczymy, pompujemy wodę na okrągło"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Zalane posesje i piwnice w Lędzinach
Zalane posesje i piwnice w LędzinachTVN24
wideo 2/9
Wtorkowe interwencje

Strażacy na południu kraju interweniują w związku ze skutkami wtorkowych ulew. Między innymi w Małopolsce i na Śląsku zalane są posesje, kotłownie, piwnice. W Krakowie woda zalała Bulwary Wiślane, a w rejonie Spytkowic w powiecie wadowickim wstrzymano kursowanie promu Drogowiec. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze na rzekach.

Śląsk to jeden z regionów, gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja w związku z ulewnymi opadami deszczu. W środę od rana strażacy w regionie interweniowali 225 razy, wypompowując wodę z zalanych posesji, dróg i piwnic. Najwięcej zdarzeń związanych z pogodą zanotowano od rana w powiecie żywieckim - 54, bielskim - 38, cieszyńskim - 24 i tarnogórskim - 17 - poinformowała w środę po południu rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska.

Poprzedniej doby strażacy najczęściej interweniowali w powiecie będzińskim, w Mysłowicach, w powiecie żywieckim i w powiatach bieruńsko-lędzińskim, bielskim i gliwickim. Działania straży polegały przede wszystkim na wypompowywaniu wody z zalanych posesji, dróg, piwnic, a także na usuwaniu powalonych przez wiatr drzew.

Natomiast na obszarze całego kraju we wtorek straż pożarna odnotowała 1999 interwencji związanych z opadami deszczu oraz silnym wiatrem - przekazał w środę rano brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Jak wspomniał Kierzkowski, najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw śląskiego - 558, małopolskiego - 476, świętokrzyskiego - 406, a także łódzkiego - 193. Nikt nie został ranny.

Zalane posesje i piwnice w Lędzinach
Zalane posesje i piwnice w LędzinachTVN24

"Cały czas walczymy, pompujemy wodę na okrągło"

W województwie śląskim zalane zostały między innymi Lędziny. - Woda wdziera się do piwnicy. Cały czas walczymy, pompujemy wodę na okrągło, już chyba 24 godziny. Domek gospodarczy jest zalany, powywoziliśmy wszystkie sprzęty i więcej nie możemy nic zrobić - mówiła mieszkanka Lędzin pani Bernadetta.

Jak opowiadał pan Mariusz, woda zalała kotłownię w jego domu. - Jest niesprawna, nie ma ogrzewania - mówił. Jak dodał, trzy tygodnie temu doszło do podobnej sytuacji.

- Mamy informację o tym, że zalane są trzy posesje - mówił w środę po południu aspirant Szymon Gniewkowski z PSP w Tychach. Dodał, że podtopienia dotyczą głównie piwnic. - Nasze działania polegają na odpompowaniu wody z nieużytków rolnych, ponieważ rzeka wystąpiła z brzegów - relacjonował. Zaznaczył, że "kiedy woda opadnie na tyle, że wody gruntowne również się obniżą, będzie możliwość udzielenia pomocy mieszkańcom".

W związku z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił we wtorek pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego oraz Bielska-Białej - podał wieczorem Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Podtopienia w Mysłowicach
Podtopienia w MysłowicachTVN24
Wezbrana Wisła w Ustroniu
Wezbrana Wisła w UstroniuKontakt 24

Małopolska: zalane Bulwary w Krakowie

W stolicy Małopolski wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzone przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. W całej Małopolsce - według ostatniego raportu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie - odnotowano 13 przekroczeń stanów alarmowych na rzekach, z czego większość dotyczy regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły, a także 37 przekroczeń stanów ostrzegawczych.

W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 248 razy - przekazał rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak. Najwięcej interwencji było w Krakowie i w powiecie krakowskim - 60. 28 razy interweniowali także w powiecie oświęcimskim oraz 21 razy w brzeskim.

- Działania strażackie w głównej mierze mają charakter porządkowy, na przykład dotyczą wypompowywania wody z piwnic. W powiecie dąbrowskim jeszcze trwają działania w obronie lokalnej przepompowni, która jest zagrożona przy każdym znacznym wezbraniu Wisły - wyjaśnił rzecznik małopolskiej straży pożarnej.

W Krakowie częściowo zalane są Bulwary Wiślane, jednak - według Woźniaka - nie na tyle, aby prowadzić tam interwencje strażackie. Rzecznik małopolskich strażaków przekazał, że w sumie w ciągu ostatnich dwóch dni straż pożarna interweniowała w całej Małopolsce ponad 700 razy. W działania zaangażowanych było 4,6 tysiąca strażaków.

Zalane Bulwary Wiślane w Krakowie - zdjęcia z drona
Zalane Bulwary Wiślane w Krakowie - zdjęcia z dronaTVN24

Tymczasowy zbiornik retencyjny uchronił mieszkańców krakowskiego Bieżanowa

Na potoku Malinówka utworzony został tymczasowy zbiornik retencyjny, dzięki któremu udało się uchronić przed możliwym zalaniem budynki na krakowskim Bieżanowie. Zbiornik retencyjny na potoku przy ul. Blacharskiej utworzony został po to, by zatrzymać przepływ znacznej ilości wody, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom krakowskiej dzielnicy, poszkodowanym z powodu ulewnych deszczy.

- Bardzo zależało nam na tym, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie, które spowoduje zatrzymanie fali na rzece Malinówka zanim dotrze ona do zbiornika przeciwpowodziowego - wyjaśnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas środowego briefingu prasowego.

Zbiornik utworzony został z inicjatywy władz miasta w nocy z wtorku na środę. Zbudowany jest z worków z kruszywem i uzupełniony workami z piaskiem.

- Oczywiście jest to rozwiązanie tymczasowe, ale w ocenie naszych ekspertów, Państwowej Straży Pożarnej, przedstawicieli wydziału bezpieczeństwa, jest ono bezpieczne - zadeklarował wojewoda.

Będzie ono stosowane co najmniej do przyszłego roku, kiedy mają rozpocząć się prace nad zbiornikiem Malinówka I i Malinówka II. Ponadto utworzone mają zostać też inne zbiorniki retencyjne - również na rzece Serafa. Ich zadaniem będzie wspomaganie działania zbiornika Serafa I, a tym samym uchronienie w przyszłość mieszkańców Bieżanowa przed ewentualnymi podtopieniami.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o sytuacji hydrologicznej w regionie (wideo archiwalne)
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o sytuacji hydrologicznej w regionieTVN24

Na Wiśle za dużo wody, by działał prom

Z powodu wysokiego poziomu Wisły przestał kursować prom Drogowiec w rejonie Spytkowic - podało w środę starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów. Gdy nie funkcjonuje, mieszkańcy okolicy muszą korzystać z wielokilometrowych objazdów.

- Prom Drogowiec, kursujący w ciągu drogi powiatowej nr 1774K Spytkowice - Poręba Żegoty, nie będzie kursował do odwołania - poinformowało starostwo.

Podwyższony stan Raby w Myślenicach
Podwyższony stan Raby w MyślenicachKontakt 24

Interwencje na Podkarpaciu

Jak powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja, "w ciągu ostatniej doby zanotowano około 40 interwencji".

- Najczęściej były to pompowania wody z piwnic i ulic oraz udrażnianie przepustów drogowych. Strażacy najwięcej wyjazdów mieli w powiatach dębickim, tarnobrzeskim, jasielskim i mieleckim - dodał rzecznik.

Zalane sanatoria w województwie świętokrzyskim

Zalane piwnice domów, nieprzejezdne drogi i podtopione uzdrowiska w Busku-Zdroju to efekt wtorkowych ulewnych opadów w woj. świętokrzyskim. Jak poinformowano we wtorek, do godziny 21 tego dnia strażacy podjęli blisko 400 interwencji.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji i Ratownictwa PSP w Kielcach podał, że najtrudniejsza sytuacja panowała na południu regionu. Zalane zostały m.in. uzdrowiska w Busku-Zdroju. - W sanatoriach Nida i Krystyna zalane zostały piwnice, kotłownia i pomieszczenia gospodarcze. Pod wodą są także niektóre drogi gminne w różnych częściach powiatu buskiego, w którym łącznie odnotowaliśmy do tej pory 184 zgłoszenia - mówiła ratownik.

W Busku pod wodą znalazł się także stadion miejski i częściowo park zdrojowy. Blisko 90 interwencji strażacy odnotowali w powiecie pińczowskim. Zalane zostały posesje, budynki gospodarcze i piwnice domów. Ponadto kilkanaście wyjazdów strażaków było związanych z usuwaniem powalonych drzew.

Autorka/Autor:kw,ps/map

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels