Szympansy rozumieją niekompletne i przetworzone przez komputer słowa - wynika z badań amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Atlancie.
Uniwersyteccy badacze zajmowali się szympansicą Panzee, odkąd skończyła osiem dni. Mówili do niej i nauczyli ją specjalnego systemu znaków, leksigramów, żeby mogła komunikować się z ludźmi.
Zwierzę opanowało w ten sposób około 130 angielskich słów, co pozwoliło prowadzić dalsze badania nad rozumieniem mowy przez inne niż człowiek gatunki.
Panzee rozumie zniekształcone słowa Amerykańscy badacze odtwarzali Panzee słowa z wokodera - urządzenia do syntezy dźwięków. Miały one zmienną częstotliwość. Szympansica słuchała także tzw. mowy sinusoidalnej (o zmiennej częstotliwości) i zdekompletowanej.
- Panzee rozpoznawała większość odtwarzanych jej zniekształconych komputerowo słów - mówi Lisa Heimbauer, badaczka z Uniwerystetu Stanowego w Atlancie. Robiła to o wiele częściej, niż miałoby to miejsce w przypadku trafień losowych. Najprawdopodobniej szympansica zawdzięcza to odpowiedniemu wychowaniu.
Do tej pory uznawano, że postrzeganie dźwięków mowopodobnych jako mowy jest uznawane za przejaw istnienia wyspecjalizowanego modułu poznawczego wykształconego u człowieka. Odkrycie dowodzi, że małpy człekokształtne rozumieją mowę lepiej, niż wcześniej sądzono i że ludzie nie są jedynymi istotami, których mózg jest w stanie ją przetwarzać. Najprawdopodobniej podobną zdolność musiał mieć wspólny przodek człowieka i małpy.
Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP, BBC