17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Reporterzy 24 przesłąli nam mnóstwo zdjęć swoich pupili.
Od wieków trwa bitwa między miłośnikami kotów, a wielbicielami psów. Wymieniają zalety swoich udomowiony pupili oraz licytują, który gatunek ma ich więcej. We wtorek świętowali amatorzy małych, zwinnych zwierzaków o afrykańskich korzeniach. 17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota.
Z tej okazji dostaliśmy mnóstwo zdjęć. Prześlij zdjęcie na kontakt24.
Korzenie sięgają głęboko
Obecnie koty walczą z psami o miano najbardziej popularnego udomowionego zwierzęcia.
Koty zostały udomowione około 9500 lat temu. Miało to miejsce w historycznej krainie Nubia, która obecnie znajduje się na terenie południowego Egiptu i północnego Sudanu. Początkowo były obiektem kultu, wiązano go z boginią Bastet. Traktowano jeiście królewsko nawet po śmierci, ponieważ początkowo ich zwłoki mumifikowano. Dopiero później zaczęto wykorzystywać koty do tępienia gryzoni.
Jednak badania genetyczne nad pochodzeniem samego gatunku kotowatych (czyli przodków zarówno naszych pupili jak tygrysów, rysiów, lwów i żbików) wykazały, że wspólne korzenie sięgają Europy. Z tego miejsca ponad 10 mln lat temu rozprzestrzenił się na tereny Azji, Ameryki Północnej, a nawet Afryki.
Koci wiek
Koty trzymane w domu dożywają nawet 20 lat. Kot w takim wieku fizjologicznie odpowiada 84-letniemu człowiekowi. Rekordzistką jest kotka o imieniu Creme Puff, która przeżyła 38 lat i 3 dni. Żyjące na wolności dożywają średnio do 8 lat (czyli w przeliczeniu na wiek człowieka odpowiada to 50 lat). Miłośnicy psów krócej cieszą się ze swoich pupili, ponieważ średnia długość życia psa określa się na 7 lat, choć jest bardzo zróżnicowana, w zależności od rasy.
Bez języka i wąsów ani rusz
Co warto wiedzieć o kotach? Mają wyostrzone zmysły, w szczególności słuchu. Nie mogą narzekać na wzrok, ponieważ jest około 6 razy lepszy od ludzkiego. Niezwykle ważnym narządem jest język. Służy przede wszystkim do pobierania pokarmu i wody. Jednak koty słyną z nienagannej higieny, a językiem wylizują swoją sierść, czyli się myją. W przypadku jego utraty zwierzę jest w stanie przeżyć zaledwie dwa, trzy dni.
Natura uzbroiła koty w wąsy, które spełniają ważne funkcje w ich codziennym funkcjonowaniu. Zwierzę ich pozbawione traci orientację i nie jest w stanie utrzymać równowagi. Pełnią rolę błędnika. Wąsy są niezwykle czułe i dzięki nim zwierzęta wyczuwają ruch powietrza.
Rozmiar to nie wszystko
Lwy i tygrysy różnią się od małych kotów nie tylko wielkością. Duże koty nie potrafią mruczeć, ale za to głośno ryczą. Udomowione koty mają dodatkowy zestaw strun głosowych, które służą im jedynie do mruczenia. Mimo że wielkie koty są bardziej groźne niż te małe, to jednak tylko te duże mają okrągłe źrenice.
Ponadto gepardy, jako przedstawiciele dużych kotów, są w stanie rozwinąć prędkość nawet 120 km/h, a małe koty pobiegną z prędkością maksymalnie 50 km/h.
Niepowtarzalny nos i mylne mruczenie
Koty mruczą nie tylko, kiedy jest im dobrze, ale także kiedy odczuwają ból. Śpią przez około 18 godzin dziennie, a prawie połowę reszty czasu poświęcają na mycie się.
Tak, jak u ludzi niepowtarzalne są linie papilarne, tak każdy kot ma inny wzór nosa.
Koty urzekły nas swoją zwinnością. Są w stanie podskoczyć na wysokość 5 razy większą od własnego wzrostu. Uwielbiają chodzić na wysokościach. Powiedzenie, że kot ma 9 żyć, lub że zawsze spada na cztery łapy, nie jest niczym abstrakcyjnym. Zwierzę to przeżyje upadek z wysokości nawet 20 metrów, a podczas lotu przekręca swoje ciało tak, aby upaść na łapy.
Koto-terapia
- Zwierzęta akceptują ludzi takimi, jacy oni są - mówi terapeuta Barabra Wujczyk z Fundacji Razem Łatwiej i przekonuje, że felinoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem kotów, przynosi ogromne efekty. - Wystarczy poświęcić kotu więcej uwagi, potraktować go troszeczkę po psiemu - radzi Maria Dobrowolska, hodowca kotów Maine Coon.
Poniższe wideo (z marca 2013 roku) przedstawia jak duży wpływ wywierają koty na ludzi:
Autor: AD/mk / Źródło: wikipedia.org, kar-ma.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24