Najnowsze

Superdokładny satelita i jego pierwsze globalne ujęcie Ziemi

Najnowsze

Tak wyglądała Ziemia 24 listopada

VIIRS, super-dokładne narzędzie fotograficzne zamontowane na nowoczesnym satelicie NASA o nazwie NPP, codziennie, z wysokości 824 km ponad Ziemią, zbiera ujęcia Niebieskiej Planety. To, wykonane 24 listopada, jest pierwszym kompletnym obrazem Ziemi uchwyconym przez ten aparat.

Satelita NPP (NPOESS Preparatory Project) rozpoczął swoją misję 28 października, a VIIRS, umieszczona na nim najnowsza technologia do fotografowania naszej planety wykonała swoje pierwsze dokładne obrazy 21 listopada. Całościowe ujęcie Ziemi powstało natomiast trzy dni później.

Wcześniejsze obrazy wykonane przez VIIRS były wstępne i służyły do ocenienia technicznego stanu i rzeczywistych możliwości narzędzia.

Zawsze o tej samej porze

VIIRS fotografuje powierzchnię Ziemi podzieloną na długie odcinki mierzące po 3 tys. km. Zdjęcia wykonuje, powstające codziennie, nakładają się jedno na drugie, przez co pod koniec dnia satelita dysponuje kompletnym obrazem Ziemi.

Na zdjęciu brakuje Arktyki, ponieważ zimą jest zbyt ciemno, żeby można ją było dostrzec w świetle widzialnym.

"Dookoła świata" w jednej godzinie

Satelita NPP został umieszczony na orbicie heliosynchronicznej, dzięki czemu przelatuje nad kolejnymi obszarami Ziemi zlokalizowanymi wzdłuż tego samego równoleżnika, o tej same porze. To znaczy, że jednego dnia jest w stanie wykonać zdjęcia np. nad Polską o godz. 13:30 czasu lokalnego, nad Rosją o godz. 13:30 czasu lokalnego i nad Nowym Jorkiem o godz. 13:30 czasu lokalnego.

Dzięki temu, może fotografować Ziemię bardzo równomiernie oświetloną.

Autor: map//ŁUD / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości