Najnowsze

Sposoby na meszki - jak uniknąć ukąszenia? Czy są groźne?

Najnowsze

[object Object]
Czym są meszki?Shutterstock
wideo 2/24

Sposoby na meszki warto znać i stosować na co dzień. Te wyjątkowo dokuczliwe owady mogą bowiem nie tylko powodować przykre dolegliwości, ale w skrajnych przypadkach nawet zagrażać naszemu zdrowiu. Jak uniknąć ukąszenia? I co zrobić, gdy nie uda mu się zapobiec?

W Polsce występuje około 50 gatunków meszek.Samice meszek przecinają skórę i wysysają krew żywiciela.Objawy po ukąszeniu przez meszkę to między innymi obrzęd, świąd, rumienie, pęcherze.Meszki nie lubią wielu zapachów, na przykład olejku waniliowego i lawendy.

Czym są meszki? Meszki, czyli tak naprawdę meszkowate (Simuliidae), to owady z rzędu muchówek. W Polsce są równie dokuczliwe co komary. Na świecie opisano około 1750 gatunków meszek, z czego u nas występuje około 50. Siedem z nich atakuje ludzi. Jak wyglądają meszki? Są mniejsze od komarów, mają ciemne ubarwienie i krępą budowę ciała. Osiągają zwykle trzy do sześciu milimetrów. Mogą być mylone z muszkami owocówkami (octówkami), ale w przeciwieństwie do nich mają kłująco-ssący aparat gębowy. Właśnie za jego pomocą przecinają skórę żywiciela i wysysają krew. Podobnie jak w przypadku komarów, kąsają tylko samice.

Samice składają jaja (nawet do tysiąca) w płytkich i czystych strumieniach oraz rzekach. Samce odżywiają się pyłkiem kwiatowym i spadzią. Nad drogami czy mostami można spotkać wielkie brzęczące roje, które wabią samice.

Meszki najczęściej pojawiają się w maju i czerwcu. To wtedy są dla ludzi największym utrapieniem. Samice lubią wilgoć, bytują na krzewach i drzewach. Wieczorem, jeśli temperatura jest wyższa niż siedem stopni Celsjusza, wyruszają na poszukiwanie żywiciela.

Ukąszenie przez meszki

Kiedy wejdziemy w rój meszek, latają nam wokół głowy, potrafią dostać się do uszu, nosa czy nawet gardła. Owady są też niebezpieczne dla zwierząt gospodarskich. Zdarzały się przypadki, że na przykład krowy zostały śmiertelnie pokąsane przez te kilkumilimetrowe owady.

Jak wygląda ukąszenie meszki? W ślinie meszek znajdują się enzymy, które rozkładają białka, oraz histamina. Samica przecina skórę i wkłuwa się w nią, co bywa bolesne. Po ukłuciu na skórze zostaje ranka.

Opuchlizna po ukąszeniu meszki i inne objawy. Czy są groźne? Kiedy dojdzie do ukłucia, mogą pojawić się następujące objawy: - obrzęk,- świąd,

Meszki, pszczoły, komaryPAP

- opuchlizna,

- rumienie,

- pęcherze,

- osłabienie,

- podwyższona temperatura,

- nudności,- pogorszenie samopoczucia,- ból głowy. Jeśli zostaniemy ugryzieni przez meszkę, ważne, by nie drapać tego miejsca, wtedy może bowiem dojść do zakażenia. Najlepiej przemyć rankę i zastosować środek zapobiegający swędzeniu. Gdyby rana się powiększała, trzeba się zgłosić do lekarza. Sporadycznie po pokąsaniu przez meszki mogą pojawić się dolegliwości związane z krążeniem. W przypadku silnej alergii możliwy jest też wstrząs anafilaktyczny. Osoby w śpiączce alkoholowej i niemowlęta są zagrożone chorobą o nazwie harara. To zatrucie organizmu substancjami uwalnianymi ze śliną meszek. Dlatego nie należy pozostawiać śpiącego dziecka w wózku nieosłoniętym moskitierą.

Jak chronić się przed meszkami Meszki są dużym problem zwłaszcza na terenach podmokłych i powodziowych. Rozlewiska wody, muł i wilgotna gleba to świetne warunki do rozwoju larw. Co można zrobić, aby uchronić się przed ukąszeniem meszek? Najlepiej - unikać miejsc, gdzie meszki się pojawiają: okolic zbiorników wodnych, rzek, terenów podmokłych,- w domu udrożnić rynny, aby możliwy był spływ wody, co utrudni meszkom składanie jaj- nosić odpowiednią odzież – długie spodnie, długi rękaw, osłonięte czoło i kark,- zasłaniać okna moskitierą lub gęstą firanką,- osłaniać wózki i łóżeczka dziecięce.

Domowe sposoby na meszki Walka z meszkami wygląda podobnie jak z komarami. Oprócz środków w sprayu lub w płynie zwalczających i odstraszających owady, można stosować naturalne, domowe sposoby na meszki.

Wiadomo, że meszki, podobnie jak komary, muchy czy karaczany, nie lubią wielu zapachów. Lista roślin, które mogą pełnić funkcję repelentów, czyli odstraszaczy, jest długa. To między innymi: - zioła: bazylia, mięta pieprzowa, tymianek pospolity, koper włoski, - kwiaty: kocimiętka fassena, lawenda wąskolistna, helitrop peruwiański,- rośliny liściaste: geranium (inaczej pelargonia szorstka lub anginka), komarzyca, mirt pospolity.Warto mieć te rośliny w domu lub na balkonie, szczególnie gdy mieszkasz w miejscu, gdzie meszki są dużym problemem.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie olejków eterycznych czy świec, które zawierają aromaty wymienionych roślin. Ze skuteczności w odstraszaniu meszek słynie olejek waniliowy, meszki bardzo nie lubią tego zapachu. Jego działanie jest jednak krótkotrwałe, więc aplikację na skórę trzeba często powtarzać.

Czarne muszki w doniczce

Meszki w domu bywają mylone z czarnymi muszkami, które latają wokół doniczki lub obsiadają rośliny. Najczęściej są to jednak ziemiórki. Owady te preferują wilgotne miejsca, to tam ich larwy czują się najlepiej. Kiedy roślina nie jest podlewana wystarczająco często, larwy ziemiórki wgryzają się w korzenie i mogą uszkodzić roślinę.

Jak się pozbyć czarnych muszek w kwiatach doniczkowych? Poleca się stosowanie preparatów chemicznych. Drugą możliwością jest wbicie w podłoże żółtych tablic lepowych, do których będą przyklejać się dorosłe owady.

Autor: aw / Źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, ebis.ibe.edu.pl, cdr.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości