Najnowsze

Śnieżyce, lawiny błotne. Groźna pogoda w Europie

Najnowsze


W Europie są miejsca, w których doskwiera gwałtowna pogoda. Mieszkańcy Austrii zmagają się z obfitymi opadami śniegu i deszczu - w jednym z regionów kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Zimowo jest także w Hiszpanii i Belgii.

W ostatnich dniach pogoda w Austrii była gwałtowna. Jak podała telewizja ORF, pomiędzy Innsbruckiem a przełęczą Brenner łączącą Austrię z Włochami w nocy z niedzieli na poniedziałek występowały spore utrudnienia. Pociąg relacji Monachium-Wiedeń musiał zatrzymać się w Innsbrucku. Przedstawiciele kolei przepraszali pasażerów, a jako powód utrudnień podali obfite opady śniegu.

Ogłoszono stan wyjątkowy

W kraju nie tylko śnieg jest zagrożeniem. W wiosce Stadl an der Mur w Styrii z powodu lawin błotnych ewakuowano mieszkańców 30 domów. W poniedziałek szkoły były zamknięte, a władze ogłosiły stan wyjątkowy. Wylało też kilka rzek.

Niektóre drogi były nieprzejezdne - zalegały na nich kamienie i małe odłamki skał.

Pierwszy śnieg w Belgii

W Belgii w nocy z niedzieli na poniedziałek aura zmieniła się na zimową. W rejonie Hautes Fagnes w prowincji Liege miejscami leżało od 15 do 20 centymetrów śniegu. Na drogi wyjechały pługi i solarki.

Według prognoz meteorologów śnieg jednak nie utrzyma się zbyt długo. Od wtorku w kraju zapowiadane jest ocieplenie.

Śnieg nie odpuszcza w Hiszpanii

Poniedziałek w Hiszpanii był kolejnym dniem z zimową pogodą. Na terenie wspólnoty autonomicznej Kastylia i Leon w miastach takich jak Burgos, Palencia, Babia czy Leon miejscami leży nawet metr śniegu, która padał tam przez ostatnie cztery dni. Taka pogoda sprawia spore utrudnienia mieszkańcom, którzy zmagali się z brakiem prądu.

Wtorek jednak ma przynieść uspokojenie pogody - hiszpańska służba meteorologiczna (AEMET) nie wydała żadnych alertów przed opadami śniegu.

Autor: dd/map / Źródło: Reuters, RTL.be, abc.es

Pozostałe wiadomości