Najnowsze

Smog zalega nad Polską. Alert RCB dla powiatu kłodzkiego

Najnowsze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, RCB, tvnmeteo.pl
Smog we Wrocławiu
Smog we WrocławiuTVN24
wideo 2/14
Smog

Jakość powietrza w środę na południu kraju poprawia się, nadal jednak nie jest dobrze. Po południu Kraków znajdował się na 10. miejscu pod względem najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rano wysłało SMS-owe alerty do osób przebywających na terenie powiatu kłodzkiego, ostrzegając przed smogiem.

W poniedziałek w związku ze złą jakością powietrza i ryzykiem przekroczenia tak zwanego poziomu alarmowego stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owe alerty do osób przebywających na terenie powiatu kłodzkiego. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - czytamy na Twitterze RCB.

Według stanu na godzinę 15, stacja pomiarowa przy ulicy Szkolnej w Kłodzku wykazywała stężenie pyłu PM10 na poziomie 42 µg/m3 (75 procent normy dobowej). Gorzej było pod względem pyłu PM2,5. Odnotowano bowiem 39 µg/m3, co oznacza 108 proc. normy dobowej.

Smog na Śląsku

Na Śląsku za to w środę, po dwóch dniach obowiązywania alarmu smogowego i miejscowo znacznie przekroczonych norm stężeń pyłu, jakość powietrza się poprawiła. Nadal w części regionu obowiązywało jednak ostrzeżenie przed osiągnięciem tzw. poziomu informowania.

W środę do południa - mimo spowijającej region mgły- stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu utrzymywały się powyżej norm, jednak nie osiągały poziomów ostrzegania. W Zabrzu, gdzie w poprzednich dniach sytuacja była najgorsza, o godz. 9 chwilowy pomiar wykazał 79 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza (µg/m3), a o godz. 12 - 53 µg/m3.

Zgodnie ze środową informacją Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach poziom alarmowy stężeń pyłu zawieszonego we wtorek został przekroczony na stacji pomiarowej w Zabrzu (średniodobowo 158 mikrogramów pyłu PM10 na m sześc.), a obszar przekroczeń poziomu alarmowego obejmował miasta: Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska oraz Świętochłowice, w których mieszka łącznie ponad 570 tys. osób.

Poziom informowania dla stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu we wtorek został przekroczony m.in. na stacjach pomiarowych w Sosnowcu (średnio 144 µg/m3 w ciągu doby), Żywcu (129 mµg/m3) i Rybniku (128 µg/m3).

Obszar przekroczeń tzw. poziomu informowania obejmował miasta: Sosnowiec, Jaworzno, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Gliwice i Bielsko-Biała, a także powiaty: żywiecki, rybnicki, mikołowski, częstochowski, będziński, pszczyński, bielski, wodzisławski, zawierciański, myszkowski, raciborski, gliwicki i tarnogórski. Łącznie mieszka tam blisko 3,4 mln osób.

Jak wynika ze środowego komunikatu Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, na środę nie prognozuje się wystąpienia ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 w woj. śląskim.

Prognozowane jest natomiast przekroczenie ryzyka poziomu informowania dla obszarów miast: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Sosnowiec i Jaworzno, a także obszarów powiatów: rybnickiego, mikołowskiego, będzińskiego i żywieckiego. Łącznie mieszka tam ponad 1,3 mln ludzi.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 µg/m3 dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 µg/m3). Tak zwany poziom informowania to 100 µg/m3, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 µg/m3. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.

Polacy o smoguAdam Ziemienowicz/PAP

Jakość powietrza w Krakowie też się poprawia

Sytuacja polepsza się również w Krakowie, który we wtorek przed południem w zestawieniu zamieszczonym na poświęconym jakości powietrza portalu IQAir, znalazł się na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, wyprzedzając Lahaur w Pakistanie i indyjskie Delhi. W środę po południu Kraków w zestawieniu tym zajmował 10. miejsce.

Około godziny 15 stacja pomiarowa zlokalizowana na al. Krasińskiego w Krakowie zmierzyła 68 µg/m3 stężenia pyłu PM10 (113 procent normy dobowej) oraz 45 µg/m3 pyłu PM2,5 (125 proc. normy dobowej), co informuje o średniej jakości powietrza.

Na stacji przy ulicy. Dietla odnotowano 45 µg/m3 stężenia pyłu PM10 (75 proc. normy dobowej). To jakość powietrza określana jako dobra.

Kiedy powietrze ma dobrą jakość

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Co to jest PM10?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen?

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps

Źródło: PAP, RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości