Skrzydłokwiat – pielęgnacja, odmiany, choroby

[object Object]
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/25

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans.) to roślina z rodziny obrazkowatych, która zwana jest również skrzydłolistem i lilią domową. Ten kwiat doniczkowy cieszy się w Polsce dużą popularnością ze względu na swój niebanalny wygląd, długowieczność oraz zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych.

Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego potrzebuje ciepła i wilgoci.

Skrzydłokwiat występuje w 49 gatunkach, z których najpopularniejsze w uprawie są skrzydłokwiat Wallisa i skrzydłokwiat kwiecisty.

Jest to roślina trująca, która jednak ma wiele pożytecznych właściwości, m.in. pochłania niebezpieczne związki, takie jak: formaldehyd, trichloroeten, benzen, tlenek węgla (czad) i ksylen.

Skrzydłolist narażony jest na atak mszyc i przędziorków owocowców oraz choroby o nazwie plamistość liści.

Skrzydłokwiat – odmiany

Skrzydłokwiat to rodzaj rośliny zielnej, która w naturze występuje w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii. Mimo że roślina ta lubi gorący, wilgotny klimat, to świetnie czuje się na parapetach w polskich domach, gdzie nawet zimą jest w stanie rozwinąć efektowne kwiaty. Skrzydłokwiat przez botaników nazywany jest Spathiphyllum i występuje aż w 49 gatunkach, z których do najchętniej uprawianych należą:

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) to gatunek hodowlany dzielący się na takie odmiany, jak:

skrzydłokwiat Mauna Loa – posiada szerokie liście, lekko pachnące kwiaty i osiąga około 35 cm wysokości,

skrzydłokwiat Clevelandii – ma wąskie blaszki liściowe o długości do 45 cm, a jej wysokość może wynosić nawet pół metra,

skrzydłokwiat Sensation – to wyjątkowo wysoka odmiana, która osiąga 130-180 cm wysokości; posiada duże i szerokie liście,

skrzydłokwiat Euro Giant – ta odmiana posiada duże liście i dorasta do jednego metra wysokości,

skrzydłokwiat Yess – to odmiana stosunkowo niska, gdyż osiąga 20-45 cm wysokości, ma drobne liście,

skrzydłokwiat Sweet Silvio – osiąga 60-80 cm wysokości, posiada szerokie liście średniej wielkości

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) zwany też bukietowym to gatunek wykształcający lancetowate, ciemnozielone, wzniesione liście i efektowne kwiatostany. Do najczęściej spotykanych odmian tego gatunku należą:skrzydłokwiat Alfa – osiąga od 30 do 60 cm wysokości, posiada białe kwiaty,

skrzydłokwiat Chopin – jego budowa jest krzaczasta, osiąga wysokość 30-60 cm i szerokość 30-50 cm,

skrzydłokwiat Cupido Opal – dorasta do 60 cm wysokości, kwiaty skrzydłokwiatu Cupido Opal układają się w kolby,

skrzydłokwiat Pearl Cupido – jest to odmiana miniaturowa, która dorasta do 30 cm.

Skrzydłokwiat – pielęgnacja

Skrzydłokwiat to roślina, która będzie najlepiej rosła w półcieniu lub rozproszonym świetle, nie należy jej stawiać na południowych parapetach i narażać na pełne nasłonecznienie. Lubi wilgotne powietrze i temperaturę wynoszącą latem 18-22, a zimą 16-20 st. Celsjusza. Podlewanie skrzydłokwiatu należy wykonywać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę, jednak ziemia powinna być stale wilgotna, a nie mokra. Niedostatek wody kwiat zasygnalizuje wiotczeniem i zwieszaniem liści.

Raz na dwa tygodnie można stosować nawóz do skrzydłokwiatu, w okresie od marca do sierpnia. Najlepiej sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy do kwitnących roślin doniczkowych. Nawożenie nie będzie konieczne jeżeli zapewni się skrzydłokwiatowi specjalne podłoże dla roślin wilgociolubnych na bazie ziemi kompostowej, które można nabyć w dobrych sklepach ogrodniczych.

Bardzo ważne jest przesadzanie lilii domowej, które powinno odbywać się co roku, wczesną wiosną. Podczas przesadzania rośliny warto oczyścić jej korzenie ze starej gleby i umieścić ją w całkowicie nowym, świeżym podłożu. W razie potrzeby (gdy skrzydłolist mocno się rozrośnie), należy wymienić doniczkę na większą. Co kilka lat powinno się odmłodzić skrzydłokwiat przy okazji przesadzania, czyli po prostu go rozmnożyć. W tym celu należy oddzielić od rośliny mniejsze kępy, po trzy lub cztery liście i umieścić je w nowych doniczkach.

Skrzydłokwiatu nie powinno się przycinać, ani nabłyszczać jego liści – wystarczy je przecierać z kurzu wilgotną ściereczką i co jakiś czas spryskiwać miękka wodą.

Skrzydłokwiat – choroby

Skrzydłokwiat, taj każda roślina, jest narażony na ataki rozmaitych szkodników i chorób. Nie dzieje się to wprawdzie zbyt często, jednak warto wiedzieć, jak sobie poradzić z niechcianymi pasożytami. Jedynymi szkodnikami występującymi na lilii domowej są mszyce i przędziorki owocowce – roztocza z rodziny przędziorkowatych, które odwiedzają rośliny, gdy wilgotność powietrza jest za niska. W celu uniknięcia ataku tych pasożytów, należy często spryskiwać liście skrzydłokwiatu wodą lub postawić roślinę w pobliżu źródła nawilżenia powietrza (np. elektrycznego nawilżacza powietrza). W razie wystąpienia szkodników konieczne będzie opryskanie rośliny odpowiednim środkiem chemicznym.

Do chorób, na które narażone są skrzydłokwiaty, zaliczają się:

plamistość liści – ta choroba spowodowana jest najczęściej rozwojem chorobotwórczych grzybów; w przypadku pojawienia się niepokojących plam na powierzchni liści skrzydłokwiatu, konieczne będzie zastosowanie preparatów grzybobójczych; w celu uniknięcia tej choroby należy wystrzegać się nadmiernego podlewania, a także pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza gdy temperatura wewnątrz jest wyższa od optymalnej temperatury pokojowej,

żółte lub brązowe liście – brązowiejące liście nie są wprawdzie objawem chorobowym, a jedynie zwiastunem „niezadowolenia” skrzydłolistu; zła kondycja liści może być spowodowana zbyt suchym powietrzem we wnętrzu, w którym jest hodowany, a także nadmiernym nasłonecznienie; kolejną przyczyną żółknących liści może być nieprawidłowo dobrany nawóz, czy też nadmiar nawozu. Roślina nie lubi również przeciągów i twardej wody,

brązowiejące kwiaty lub brak kwitnienia – brązowiejące kwiaty to oznaka oparzenia słonecznego bądź zbyt małej wilgotności powietrza.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Brak kwitnienia natomiast może być spowodowany zbyt małą ilością składników odżywczych w glebie. W takim przypadku należy zasilić roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym. Skrzydłokwiat nie kwitnie także, gdy jej podłoże jest zbyt suche lub jeśli korzenia mają za mało miejsca. Odpowiednie nawilżanie podłoża rozwiąże pierwszą przyczynę braku kwiatów. Na drugi problem również istnieje banalne rozwiązanie – wystarczy przesadzić kwiat do większej doniczki.

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Dla osób rozważających uprawę skrzydłokwiatu ważną informacją jest fakt, że jest to roślina trująca, która w sokach zawiera szczawiany wapnia i alkaloidy, które mogą mieć działanie drażniące błon śluzowych i skóry. Hodowla lilii domowej nie jest zatem wskazana dla osób posiadających małe dzieci i zwierzęta.

Autor: msk//mro / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości