Rzekami spływają wody opadowe. Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze

[object Object]
Pogoda na noc 15/16.10tvnmeteo.pl
wideo 2/7

W niektórych zbiornikach wodnych poziom wody nadal przekracza poziomy alarmowe i ostrzegawcze, rzekami przemieszczają się wezbrania wywołane obfitymi opadami deszczu. Obowiązują alarmy trzeciego i drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Po ostatnich intensywnych opadach deszczu są regiony, gdzie nadal panuje trudna sytuacja hydrologiczna. W niektórych rzekach w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim, a także w wielkopolskim i łódzkim na poziom wody przekroczył poziom alarmowy. Na wielu stacjach, także w innych częściach kraju odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydane zostały w województwach:

- dolnośląskim, w zlewniach: Odry od Brzegu Dolnego do ujścia Baryczy, Odry od Trestna do Brzegu Dolnego, Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna;

- opolskim, w zlewniach Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna, Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Odry od Chałupek do Koźla;

- śląskim, w zlewni Odry od Chałupek do Koźla.

Przemieszcza się wezbranie opadowe z kulminacjami powyżej stanów alarmowych, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Alarmy stracą ważność o godzinie 12 w sobotę.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach:

- lubuskim, w zlewniach Odry od ujścia Bobru do Słubic, Odry od ujścia Bobru do ujścia Baryczy, gdzie będą ważne do godz. 12 w sobotę;

- podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, w zlewni Wisły od ujścia Wisłoki do ujścia Sanu, gdzie będą ważne do godz. 13 w piątek.

Na Odrze będzie utrzymywać się tendencja wzrostowa stanów wody wynikająca ze spływu wód opadowych. W okresie ważności ostrzeżenia prognozowane są wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych. Jak zaznacza IMGW, po upływie ważności ostrzeżenia tendencja wzrostowa będzie dalej trwała i może być wydane kolejne ostrzeżenie z wyższym stopniem zagrożenia.

Na skutek spływu wód opadowych na Wiśle spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich, odcinkami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Na Wiśle w profilu Zawichost poziom wody zbliży się do wartości stanu alarmowego.

Stan wód w polskich zbiornikach wodnych (czerwony - stan alarmowy, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, żółty - strefa stanów wysokich) (IMGW)IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor: kw,anw,ps / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości