Najnowsze

Prognoza na wakacje. Najnowsze wyliczenia modeli IMGW

Najnowsze

Pogoda na piątek 21.05
Pogoda na piątek 21.05tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Jakiej pogody możemy spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępną prognozę temperatury i opadów na okres od lipca do września.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) w swoich prognozach długoterminowych (które określa jako "eksperymentalne") wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes. Korzysta także z wyników modeli amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) i Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Synoptycy zastrzegają, że przewidywania z poszczególnych źródeł mogą się od siebie różnić.

W lipcu i sierpniu część kraju cieplejsza niż zwykle

W lipcu na przeważającym obszarze Polski zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinny kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Na południu kraju, w szczególności na południowym wschodzie, możliwa jest średnia temperatura powyżej normy, a suma opadów poniżej - normy.

IMGW podał normy temperatury i opadów dla każdego miesiąca za okres z 1981-2010 w poszczególnych miastach. Średnia miesięczna temperatura dla lipca w Gdańsku osiąga od 16,7 do 18,7 stopni Celsjusza, w Krakowie - od 18,0 do 19,6 st. C, w Poznaniu - od 17,9 do 20,0 st. C, w Warszawie - od 17,9 do 20,0 st. C. Norma średniej sumy opadów w Gdańsku wynosi od 52,4 do 80,2 litrów wody na metr kwadratowy, w Krakowie - od 60,6 do 86,2 l/mkw., w Poznaniu - od 43,6 do 80 l/mkw., a w Warszawie - od 52,4 do 87,7 l/mkw.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lipiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Średnia miesięczna temperatura powietrza w trakcie kolejnego wakacyjnego miesiąca na przeważającym obszarze Polski także powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Jedynie na południowym wschodzie może kształtować się powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie, tylko na krańcach północno-wschodnich możliwe są opady powyżej normy.

Norma średniej temperatury dla sierpnia w Gdańsku wynosi od 17,3 do 18,7 st. C, w Krakowie - od 17,6 do 18,4 st. C, w Poznaniu - od 17,9 do 18,9 st. C, w Warszawie - od 17,9 do 18,7 st. C. Średnia miesięczna suma opadów dla sierpnia w Gdańsku waha się od 48,4 do 78,5 l/mkw., w Krakowie - od 52,8 do 86,2 l/mkw., w Poznaniu - od 45,3 do 62,6 l/mkw., w Warszawie - od 45,9 do 68,9 l/mkw.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na sierpień 2021 r. dla wybranych miast w Polsce (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Wrzesień bez ekstremów

We wrześniu w całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinny kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010.

Średnia temperatura dla sierpnia w Gdańsku mieści się w przedziale od 13,4 do 14,4 st. C, w Krakowie - od 12,9 do 14,2 st. C, w Poznaniu - od 13,2 do 14,2 st. C, w Warszawie - od 12,8 do 14 st. C. Norma średniej sumy opadów dla poszczególnych miast wynosi: Gdańsk - od 42,3 do 73,4 l/mkw., Kraków - od 38 do 78 l/mkw., Poznań - od 23,6 do 52,4 l/mkw., Warszawa - od 30,7 do 56,3 l/mkw.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na wrzesień 2021 r. dla wybranych miast w Polsce (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1981-2010.

Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".

Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010. Jeśli prognoza określa go jako "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.

Jak interpretować klasy

Synoptycy IMGW zastrzegają, że prognoza lipca, sierpnia i września ze średnią temperaturą powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą na przykład dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 s. C, a prognoza ze średnią "poniżej normy" na przykład dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C.

Jednocześnie - jak zwraca uwagę IMGW - prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C, a prognoza "powyżej normy" - dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C. Prognozowana średnia temperatura odnosi się bowiem do średniej temperatury całego miesiąca, notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Synoptycy podkreślają też, że prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i silne burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Sprawdzalność prognoz długoterminowych

Jak podkreśla w swoim komunikacie IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłości. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - pisze IMGW.

Co przewidują Amerykanie

Prognozy IMGW są zgodne z przewidywaniami amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Według synoptyków z tej instytucji w lipcu i sierpniu w południowej części kraju temperatura będzie osiągać wartości nieznacznie powyżej normy (kolor pomarańczowy na poniższych mapach). Natomiast na obszarze zaznaczonym niebieskim kolorem spodziewane jest odchylenie temperatury poniżej normy.

W połowie maja pisaliśmy o prognozach synoptyków na lato dla Europy z amerykańskiego serwisu AccuWeather.

Tomasz Wasilewski o przewidywaniach synoptyków na wakacje
Tomasz Wasilewski o przewidywaniach synoptyków na wakacjetvn24
Prognoza odchylenia temperatury od normy wieloletniej na lipiec 2021 r. (NOAA)NOAA
Prognoza odchylenia temperatury od normy wieloletniej na sierpień 2021 r. (NOAA)NOAA

Autor: ps / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW-PiB

Pozostałe wiadomości