Szkocki turysta, będący na wakacjach w Grecji, uchwycił na zdjęciu tajemnicze morskie stworzenie.
Stwór, którego sfotografował Harvey Robertson, wygląda jak połączenie hipopotama z delfinem.
Cryptid Sea Monster photographed off coast of Corfu near Greece - https://t.co/flp222lX7I pic.twitter.com/3PL2XURWst— Cryptosightings (@CryptoSightings) październik 28, 2015
Zdjęcie niespodzianka
Turysta przekazał serwisowi "Fox News", że był na statku pasażerskim na rejsie wycieczkowym po jaskiniach u wybrzeży Pargi w zachodniej Grecji. Mężczyzna wystawił telefon za burtę, a następnie zrobił zdjęcie bez patrzenia na aparat.
- Właściwie to nie widziałem wtedy tego zwierzęcia. Próbowałem uchwycić na zdjęciu kolor wody - powiedział Robertson. - Możecie sobie wyobrazić moje zdziwienie, kiedy przeglądałem zrobione zdjęcia - dodał.
Czy to z zyfia gęsiogłowa?
Jak donosi portal "Fox News", niektórzy uważają, że tajemnicze stworzenie to zyfia gęsiogłowa - gatunek walenia.
Great photo of rarely seen Cuvier's beaked whale. (Pic: Robin Baird). #whales pic.twitter.com/ZYGxMHlfzJ— Blue Planet Society (@Seasaver) wrzesień 7, 2013
Przypomina hipopotama
Osobnik, którego uchwycił na zdjęciu Robertson, ma pysk o wiele bardziej podobny do pysku hipopotama. Możliwe, że kąt pod jakim zrobiono zdjęcie lub woda powodują pewne zniekształcenie obrazu. W związku z tym, że na fotografii nie ma nic, co mogłoby pokazać skalę zdjęcia i perspektywę, trudno powiedzieć, jak duża lub mała była sfotografowana "kreatura".
Istnieje także możliwość, że zdjęcie jest sfałszowane.
- Jeśli fotografia nie jest mistyfikacją, z kryptozoologicznego punktu widzenia może to być interesujące - twierdzi Loren Coleman, dyrektorka Międzynarodowego Muzeum Kryptozoologicznego w Portland w stanie Maine. - To zdjęcie może stanowić dowód na istnienie nowego gatunku albo może to być rekonfiguracja (behawioralna przebudowa ciała powszechnie znanych gatunków, takich jak np. kałamarnica - przyp. red.) - dodaje.
Nowy gatunek?
Coleman, znana amerykańskia kryptozoolog, uważa że jedną z największych zagwozdek przy tego typu obserwacjach morskich pozostaje ocena wiarygodności świadka i zdjęć.
- Istnienie większości nowych gatunków stworzeń morskich jest potwierdzane jedynie wtedy, kiedy osobniki są wyrzucane na brzeg lub gdy przypadkowy okaz zostaje złapany - wyjaśnia naukowiec. - Ten grecki dziw musi póki co pozostać w teczce "znane niewiadome" - dodaje.
Nowy żółw
Ta jesień obfituje w ciekawe odkrycia w świecie zwierząt. W październiku naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek żółwia olbrzymiego w samym sercu Wysp Galapagos. To Chelonoidis donfaustoi. Osiąga wagę 225 kg, żywi się kaktusem i owocami, ale potrafi przetrwać nawet rok bez jedzenia i picia. Poniżej wideo pokazujące nowo odkrytego gada.
Autor: zupi/map / Źródło: Huffington Post