Najnowsze

Poranek ze smogiem. Są miejsca, gdzie jest fatalnie

Najnowsze

Jakie są normy jakości powietrza?
Jakie są normy jakości powietrza?tvn24
wideo 2/31

Smog zalega nad wieloma regionami. W czwartkowy poranek były miejsca, w których stacje pomiarowe odnotowały złą, a nawet fatalną jakość powietrza.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

O poranku w wielu regionach pojawił się smog. Szczególnie daje się we znaki na południu Polski.

Stężenie pyłu PM10

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3.

Około godziny 6 w Tychach stężenie PM10 było dużo wyższe. Jakość powietrza była tam fatalna, a stężenie pyłu PM10 wyniosło aż 202,94 µg/m3.

W Nowym Targu, Krakowie i Jeleniej Górze stacje pomiarowe wykazały, że powietrze ma złą jakość, a stężenie pyłu przekroczyło 140 µg/m3.

Niezdrowe i średnie powietrze zdominowało południową i centralną część kraju.

Oddychanie niezdrowym, złym i fatalnym powietrzem wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego też zalecane jest ograniczenie przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum. Odradzane są wszelkie formy aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie uprawianie sportu.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 6 (tvnmeteo.pl za GIOŚ) tvnmeteo.pl za GIOŚ

Stężenie pyłu PM2,5

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. W czwartek stacje pomiarowe w wielu regionach zarejestrowały przekroczenia tej wartości.

Około godziny 6 w Jeleniej Górze powietrze miało najgorszą - fatalną jakość. Stacja zarejestrowała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 145,5 µg/m3.

Powietrze złej jakości zarejestrowała stacja pomiarowa w Krakowie przy al. Krasińskiego. Stężenie pyłu PM2,5 wyniosło w tym miejscu 111 µg/m3.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 6 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP
Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Autor: //aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Pozostałe wiadomości