Polski Husar będzie kopał dla NASA

Polski Husar będzie kopał dla NASA (TVN24)
Polski Husar będzie kopał dla NASA (TVN24)
Polski Husar będzie kopał dla NASA (TVN24)

Sukces studentów Politechniki Warszawskiej - jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Zaprojektowany przez nich robot "Husar" pod koniec maja przyszłego roku będzie rywalizował o miano najlepszej "księżycowej koparki".

Sukces studentów Politechniki Warszawskiej jest tym większy, że jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do konkursu Lunabotics Mining Competition organizowanego przez NASA. Zaprojektowany przez nich łazik "Husar" ma szansę sprawdzić się jako "księżycowa koparka" już w maju przyszłego roku w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie.

"Księżycowa koparka"

Zadaniem zespołów biorących w nim udział jest zaprojektowanie i stworzenie księżycowej koparki, która byłaby zdolna wydobyć i zdeponować 10 kg odpowiednika tzw. regolitu, czyli zwietrzałej skały pokrywającej Srebrny Glob w 10 minut.

W tym roku, jak podkreślają organizatorzy, liczyć się jednak będzie nie tylko sprawne wykonanie tego zadania, lecz także rozwiązania zastosowane przez studentów w zakresie m.in. odporności wehikułu na kurz czy też możliwości komunikowania się z nim.

Zespół, który zdobędzie największa liczbę punktów otrzyma nagrodę Joe Kosmo Award for Excellence oraz stypendium w wysokości pięciu tysięcy dolarów. Podczas konkursu NASA wyłowi też talenty, z którymi być może rozpocznie współpracę.

Od czterech lat rozdają laury

Lunabotics Mining Competition to konkurs, który jest organizowany przez NASA już od czterech lat. Ma na celu zachęcenie studentów kierunków ścisłych z całego świata do poświęcenia swojej przyszłości nauce, technologii, inżynierii bądź matematyce.

Autor: map/rs / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości