Najnowsze

Płetwal na brytyjskiej plaży. Został uśpiony

Najnowsze


Ośmiometrowego płetwala karłowatego znaleziono na plaży w brytyjskim hrabstwie Northumberland. Z pomocą zwierzęciu pospieszyli przedstawiciele ekologicznej organizacji zajmującej się morską fauną. Niestety, waleń okazał się zbyt osłabiony na powrót do Morza Północnego i weterynarz zdecydował o jego uśpieniu.

Liczącego 8 metrów długości płetwala karłowatego znaleziono w środę na plaży Druridge Bay w leżącym nad Morzem Północnym brytyjskim hrabstwie Northumberland.

Za słaby

Na miejsce przybyli eksperci z organizacji British Divers Marine Life Rescue (BDLMR), zajmującej się zagrożonymi morskimi zwierzętami w rejonie brytyjskich wód i wybrzeży.

Walenia zbadał weterynarz, który jednak stwierdził, że wieloryb nie może wrócić do morza. Okazało się, ze zwierzę straciło za dużo masy, by móc przetrwać w swoich naturalnych warunkach. Lekarz zdecydował o jego uśpieniu.

Najmniejszy gatunek walenia

Płetwal karłowaty to najmniejszy gatunek walenia z rodziny fałdowców. Można go spotkać od Arktyki po Antarktydę. Jedna populacja występuje w północnych wodach Oceanu Spokojnego, druga zamieszkuje północną część Atlantyku, a trzecia żyje w morzach na południowej półkuli.

Rodzina fałdowców charakteryzuje się obecnością 10-100 podłużnych bruzd na podgardlu, wydłużonym ciałem, ostro zakończoną głową i spiczastymi płetwami.

Autor: js/ŁUD / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości