Najnowsze

Padł kolejny rekord. Październik był najcieplejszy w historii

Najnowsze

Wrzesień z rekordowo wysoką temperaturą. Rok 2014 będzie najcieplejszym w historii?
NASAWrzesień z rekordowo wysoką temperaturą. Rok 2014 będzie najcieplejszym w historii?

To już kolejny rekord w tym roku. Średnia temperatura tegorocznego października była najwyższą od momentu rozpoczęcia pomiarów. Wszystko wskazuje na to, że rok 2014 zapisze się jako najcieplejszy w historii klimatologii.

Nie tylko Polaków cieszy tegoroczna jesień. Niemal na całym globie pogoda jest znacznie bardziej łaskawa niż zazwyczaj o tej porze roku. Na dowód tego naukowcy z NASA opublikowali mapę, na której zaprezentowali średnie wartości temperatury w październiku.

Wszędzie cieplej

Dane z całego globu potwierdziły, że październik był wyjątkowo ciepły. To już kolejny miesiąc w tym roku, kiedy średnia temperatura przekracza normę.

Japońska Służba Meteorologiczna poinformowała, że miesięczna temperatura października przekroczyła o 0,3 st. C temperaturę z wielolecia 1981-2000.

A według naukowców z NASA ubiegły miesiąc był o ponad 1 st. C cieplejszy od średniej dla października wyliczonej w latach 1951-1980.

Natomiast eksperci z Uniwersytetu w Alabamie wykazali, że październik 2014 zapisał się jako ciepły, ze średnią temperaturą o 0,2 st. C wyższą od normy (w odniesieniu do średniej z danego miesiąca w ubiegłym trzydziestoleciu).

W Polsce ciepło i sucho

W Polsce październik 2014 roku zapisał się jako miesiąc termicznie ciepły. Odchylenie od średniej wieloletniej wyniosło od 1 st. C na wschodzie do nawet 2 st. C na zachodnich krańcach kraju.

Anomalie temperatury powietrza w paździeniku w 2014 roku na świecieNASA

Wyższa temperatura za oceanem

Eksperci z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) donoszą, że średnia temperatura powietrza w ubiegłym miesiącu w Ameryce Północnej była wyższa od przeciętnej z dwudziestego wieku o 1,5 st. C i wyniosła wartość rzędu 14 st. C. Tym samym dziesiąty miesiąc 2014 roku jest czwartym z kolei rekordowym październikiem pod względem temperatury powietrza jaki kiedykolwiek tam zarejestrowano.

Ponadto amerykańscy klimatolodzy zarejestrowali większe opady (o 4,32 mm od przeciętnej sumy dla danego miesiąca).

Temperatura powietrza w październiku w Stanach Zjednoczonych była wyższa od średniej wieloletniejNOAA

Ciepło przez cały rok

W tym roku większość miesięcy została uznana za ciepłe, bardzo ciepłe lub anomalnie ciepłe (marzec). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Naukowcy podkreślają również, że żaden miesiąc 2014 roku nie został zakwalifikowany jako chłodny (staje się nim, gdy średnia temperatura jest niższa od średniej wieloletniej z danego miesiąca).

Autor: AD/kt / Źródło: washingtonpost.com, NOAA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości