Najnowsze

Niemcy: na terenach powodziowych może gwałtownie wzrosnąć liczba przypadków COVID-19

Najnowsze


Władze Niemiec ostrzegają przebywających na zalanych terenach kraju przed możliwością gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Niebezpieczeństwo jest bardzo duże, ponieważ podczas akcji ratunkowych i sprzątaniu zniszczeń mnóstwo różnych osób spotyka się na niewielkiej przestrzeni.

Trwa usuwanie skutków katastrofy i oczyszczanie terenów dotkniętych powodzią. Władze z niepokojem przyglądają się zagrożeniom dla zdrowia, które mogą wyniknąć po niszczycielskich powodziach. Rośnie obawa przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. - W tej chwili na bardzo małej przestrzeni spotyka się wiele osób, aby wspólnie radzić sobie z kryzysem. Musimy uważać, aby zarządzanie katastrofą nie przekształciło się w warunki idealne do rozprzestrzeniania się wirusa - powiedział we wtorek David Freichel z rządowego sztabu ds. koronawirusa w Nadrenii-Palatynacie portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Niebezpieczeństwo można zredukować

W związku z tym ministerstwo zdrowia w porozumieniu z władzami powiatów dotkniętych klęską żywiołową przygotowuje akcję szczepień, jak poinformował Freichel. Wielu pracowników służb ratowniczych posiada już pełną ochronę szczepienną.

Ministerstwo Zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii również ostrzega przed rosnącym ryzykiem infekcji na zalanych terenach.

- Zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 może rozwijać się przede wszystkim poprzez zakwaterowanie ludzi w schroniskach - poinformowało RND ministerstwo w Duesseldorfie.

Zagrożenie można jednak zmniejszyć dzięki testom, maseczkom i wentylacji.

- W wielu schroniskach utworzono już struktury opieki medycznej - wyjaśniło ministerstwo. Władze landu są też zaniepokojone załamaniem się infrastruktury medycznej, na przykład z powodu zniszczenia gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu.

Burze, które przeszły w ubiegłym tygodniu przez Nadrenię Północną-Westfalię i Nadrenię-Palatynat, spowodowały w nocy ze środy na czwartek ogromne zniszczenia. W obu krajach związkowych zginęły co najmniej 164 osoby, a wiele osób jest nadal zaginionych.

Więcej o powodziach w Niemczech przeczytasz na TVN24.pl

Autor: kw/map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości