Najnowsze

Naukowcy obalają mity dotyczące sadzenia drzew na dużą skalę

Najnowsze


Sadzenie drzew to doskonały sposób na walkę ze zmianami klimatu i ochroną bioróżnorodności na naszej planecie, ale niewłaściwe drzewo w niewłaściwym miejscu może przynieść więcej szkody niż pożytku - twierdzą brytyjscy eksperci. Przedstawiają 10 złotych zasad, które mają pomóc w odnawianiu zielonych płuc naszej planety.

Lasy są domem dla trzech czwartych roślin i zwierząt występujących na Ziemi. W znacznym stopniu pochłaniają dwutlenek węgla, jeden z gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatu, ponadto dostarczają nam żywności, paliwa i leków. Niestety z roku na rok tracimy obszar dziewiczego lasu tropikalnego o powierzchni Danii (42 933 kilometrów kwadratowych).

- Sadzenie odpowiednich drzew we właściwym miejscu musi być najwyższym priorytetem dla wszystkich narodów, ponieważ stoimy w obliczu kluczowej dekady dla zapewnienia przyszłości naszej planety - powiedział doktor Paul Smith, badacz z Międzynarodowej Ochrony Ogrodów Botanicznych (BGCI) w Kew (Wielka Brytania).

Więcej szkody niż pożytku. Kiedy?

Na całym świecie realizowanych jest wiele ambitnych projektów sadzenia drzew w celu zastąpienia utraconych lasów. Nie jest to jednak takie proste, jakby nam wszystkim wydawało.

- Jeśli posadzisz niewłaściwe drzewa w niewłaściwym miejscu, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku - powiedziała w rozmowie z BBC główna autorka badań doktor Kate Hardwick z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew. Dodała, że zbyt często naturalne lasy, które tętnią życiem roślin, zwierząt i grzybów, zastępowane są przez komercyjne plantacje z rzędami drzew, które zostaną wycięte po kilku dekadach. Naukowcy zaproponowali 10 złotych zasad dotyczących sadzenia drzew.

Lasy tropikalne pełnią ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla (Adam Ziemienowicz/PAP/ Reuters)Adam Ziemienowicz/PAP/ Reuters

Ochrona już istniejących lasów

Zdaniem naukowców z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew, zachowanie lasów w ich pierwotnym stanie jest zawsze korzystniejsze. Nieuszkodzone stare lasy lepiej pochłaniają węgiel i są bardziej odporne na pożary, burze i susze.

- Zawsze, gdy istnieje możliwość wyboru, podkreślamy, że powstrzymanie wylesiania i ochrona istniejących lasów musi być priorytetem - powiedział prof. Alexandre Antonelli, dyrektor naukowy RGB Kew.

Instrukcja zachowania się w lesie (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Zaangażowanie lokalnej społeczności

Badania pokazują, że zaangażowanie lokalnej społeczności jest kluczem do sukcesu projektów sadzenia drzew. Często to właśnie one mają najwięcej do zyskania, jeśli w przyszłości będą dbać o las.

Wiele korzyści z odtworzenia różnorodności biologicznej

Ponowne zalesianie powinno mieć kilka celów, w tym ochronę przed zmianami klimatu, poprawę ochrony przyrody oraz zapewnienie korzyści gospodarczych i kulturowych.

Wybór właściwego obszaru do zalesiania

Naukowcy radzą, aby sadzić drzewa na obszarach, które w przeszłości były już zalesione, ale uległy degradacji, a nie na innych naturalnych siedliskach, takich jak łąki czy tereny podmokłe.

Wykorzystanie naturalnych odrostów leśnych

Pozwalanie drzewom odrastać w sposób naturalny może być tańsze i bardziej efektywne niż ich sadzenie - radzą naukowcy z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew.

Jak przygotować się do wycieczki do lasu (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Wybór właściwego gatunku

Tam, gdzie konieczne jest sadzenie drzew, wybór odpowiednich drzew ma kluczowe znaczenie. Naukowcy zalecają stosowanie mieszanki gatunków drzew naturalnie występujących na danym obszarze, w tym niektórych rzadkich gatunków drzew o znaczeniu gospodarczym. Zalecają unikać tych, które mogłyby stać się inwazyjne.

Odporność na zmiany klimatu

Wykorzystajmy nasiona drzew, które są odpowiednie dla lokalnego klimatu - radzą naukowcy. Dodają, że powinny być też odporne na przyszłe zmiany klimatu.

Planowanie z wyprzedzeniem

Zdaniem naukowców warto zaplanować to, jak pozyskać nasiona lub drzewa, współpracując z miejscową ludnością.

Uczenie poprzez działanie

Połączenie wiedzy naukowej z lokalną też jest istotnym aspektem odtworzenia lasów i ich ochrony. Najlepiej byłoby, gdyby przed posadzeniem dużej liczby drzew przeprowadzono próby na małą skalę.

Opłacalność

Zrównoważony charakter ponownego sadzenia drzew zależy od źródła dochodu dla wszystkich zainteresowanych stron, w tym najuboższych.

Bezpieczeństwo w lesie (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Autor: anw/dd / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości