NASA ostrzega przed rosnącym poziomem wód oceanów

Globalne ocieplenie a wzrost poziomu wody w oceanach
Globalne ocieplenie a wzrost poziomu wody w oceanach
NASA
NASAGlobalne ocieplenie a wzrost poziomu wody w oceanach

NASA zaobserwowała, że klimat na Ziemi się ociepla, a poziom wody jest coraz wyższy. Film wyjaśnia związek między tymi zjawiskami.

Przez ostatnie 20 lat NASA obserwuje oceany, aby zrozumieć jak ważną rolę odgrywają w naszym codziennym życiu. Zmiana klimatu sprawia, że temperatura wody rośnie, a lodowce topnieją co powoduje wzrost poziomu mórz i oceanów. Od 1880 roku globalny poziom wód wzrósł o ponad 20 cm. Do 2100 roku możne wzrosnąć jeszcze 6 razy tyle.

Dlaczego poziom wody w oceanach wzrasta?

Tak jak w przypadku rtęci w termometrze, woda rozszerza się po podgrzaniu. A oceany pobierają ponad 90 procent ciepła wynikającego z globalnego ocieplenia. To bardzo dużo, dlatego rozszerzająca się woda zajmuje coraz więcej miejsca.

Wzrost temperatury wody skutkuje także topnieniem lodu, który, zmieniając się w wodę, zasila ocean.

Urodzone dzisiaj dziecko może spodziewać się wzrostu poziomu mórz na świecie nawet o 0,3 do 1,2 metra w ciągu swojego życia.

Powodzie

W samych Stanach Zjednoczonych prawie 5 milionów ludzi żyje na wysokości niewiele wyższej od poziomu najwyższego pływu. Wzrost poziomu wody w oceanie może oznaczać lokalne powodzie wywołane falą sztormową.

Niedobór wody pitnej

Ponadto słona woda oceaniczna może zacząć mieszać się ze słodką wodą w rzekach, a także wodami podziemnymi, skąd wiele ludzi czerpie wodę do picia i nawadniania upraw.

A co my z tym faktem zrobimy?

Nie ma wątpliwości co do tego, że poziom mórz wzrasta. NASA może to zmierzyć za pomocą instrumentów kosmicznych.

Niektóre społeczeństwa podejmują kroki, by się do tej nowej sytuacji przystosować, inne by zapobiec jej przyczynie - globalnemu ociepleniu.

To duże wyzwanie. I lepiej żebyśmy byli na nie gotowi, ponieważ na tę chwilę nasza stara dobra Ziemia jest jedyną planetą jaką mamy.

Wzrost poziomu wody w oceanach od 1993 roku (dane: NASA):

Poziom wody w oceanach w latach 1993-2015NASA

Autor: ab/rp / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości