Najdokładniejsze zdjęcia Ziemi? Wprost z nowego satelity NASA

Wybrzeża USA, Floryda - zdjęcie zrobione przez satelitę VIIRS

Satelitę nazwano NPP, a 21 listopada umieszczono na nim najnowszą technologię do fotografowania naszej planety (VIIRS). Już w dwa dni później NASA opublikowała zrobione przy pomocy innowacyjnego urządzenia zdjęcia. Zaprezentowana przez agencję kosmiczną fotografia przedstawia wybrzeża Florydy.

NASA kieruje się prostą zasadą: im dokładniejsze zdjęcia, tym lepsze. Teraz dzięki najnowszym technologiom jest wyższa, niż kiedykolwiek. - Taka jakość to kolejny krok w przód - mówi James Gleason, naukowiec zajmujacy się tym projektem w NASA.

Całe spektrum

VIIRS jest największym instrumentem umieszczonym na satelicie NPP, waży 252 kg. Do utworzenia obrazu kompiluje dane przy pomocy 22 kanałów zbierających całe spektrum elektromagnetyczne.

Ma to pomóc w dokładniejszej obserwacji lodu, oceanów, chmur, wegetacji natury, powierzchni ziemi i wód, a także występujących na Ziemi pożarów (kierunek ich rozprzestrzeniania się).

NPP został wystrzelony na orbitę ziemską 28 października i przemieszcza się nad naszą planetą z prędkością 8 km/s. Jest najmłodszym urządzeniem NASA w kosmosie.

Autor: ar//ŁUD / Źródło: earthobservatory.nasa.gov

Pozostałe wiadomości