Ryszard Szul specjalista od przygotowania fizycznego, w magazynie "Rozmowy w biegu" opowiadał o najczęściej popełnianych błędach na treningach.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Sport to zdrowie? Jak najbardziej. Niestety, uprawiany bez wiedzy, jak powinno się to robić, może okazać się źródłem problemów - kontuzji, otarć czy nadwyrężeń. Ekspert w tej dziedzinie, Ryszard Szul, specjalista od przygotowania fizycznego, w magazynie "Rozmowy w biegu" opowiadał o najczęstszych błędach popełnianych przez osoby uprawiające sport.
Bieganie może poważnie zaszkodzić
Największą popularnością w kategorii "sport" cieszy się bieganie. Jednak czy można robić to źle? Okazuje się, że tak. Jak podkreśla Szul, zaszkodzić sobie mogą zwłaszcza osoby dopiero zaczynające swoją przygodę.
- Może też zaszkodzić młodym ludziom, którzy są w okresie dojrzewania - podkreślił Szul. - Chodzi o to, że nasz organizm i kości rosną w jednym tempie, podczas gdy narządy wewnętrzne rosną nieco wolniej - wyjaśniał. - Widzimy dryblasa czy wysoką dziewczynę, podczas gdy w środku to jest jeszcze dziecko - zauważył.- Zbyt duże obciążenia mogą powodować problemy z sercem i układem krwionośnym, również w późniejszym okresie życia, co może nawet wyeliminować możliwość uprawiania sportu - zaznaczył.
Pozwól dziecku na dowolność
Dla dzieci, jak zauważył Szul, należy wybierać takie sporty, w których dziecko samo decyduje o intensywności i tempie wysiłku. Idealną propozycją wydaje się być np. piłka nożna. - Dziecko, jeżeli będzie zmęczone, to nie będzie biegać - wyjaśnił.
Z kolei dorośli mogą uszkodzić sobie układ kostny i stawy. - Złe buty, zła technika biegu - wskazał potencjalne zagrożenia. Zła postawa spowoduje, że na dłuższą metę wyrządzimy sobie więcej krzywdy niż dobrego.
- Teoria sportu mówi, że 25 proc. środków specjalnych trzeba co roku zmieniać - podkreślił Szul. - Teoretycznie co 4 lata powinniśmy zmienić sposób trenowania - wyjaśnił.
Nie przesadzaj
Warto także pamiętać, że jeżeli trenujemy, by spalić tłuszcz, nie wolno przeforsowywać się. Podczas treningu powinno się zmuszać organizm do pracy przy wykorzystaniu "maksymalnie do 80 proc. tętna", który wylicza się z wzoru "220 minus wiek".
Ćwiczenia powinno się wykonywać minimum 3 razy w tygodniu, planując jeden dzień na trening, a kolejny na regenerację mięśni i odpoczynek.
Pamiętaj o jedzeniu
Nie wolno zapominać o diecie - niezależnie od stopnia zaawansowania treningu należy dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych. W innym przypadku można się pożegnać ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i fantastycznie wyrzeźbioną sylwetką.
Autor: stella/mk / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock