Na Wyspach "istny armagedon". Problemy na drogach i lotniskach

[object Object]
Opady śniegu w GlasgowAnna Idzik
wideo 2/9

"Bestia ze wschodu" sprowadziła nad Wielką Brytanię i Irlandię zimową aurę. Temperatura poniżej zera i obfite opady śniegu doprowadziły w czwartek do dużych utrudnień komunikacyjnych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was zdjęcia i nagrania obrazujące sytuację pogodową.

W niektórych regionach Wielkiej Brytanii do czwartku spadły nawet 32 centymetry śniegu, a termometry pokazały -10,3 stopnia Celsjusza. W związku z tym służba meteorologiczna w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii wydała ostrzeżenie najwyższego, czerwonego stopnia. Mieszkańcom objętych nim regionów zaleca się pozostanie w domach, ponieważ podróż może okazać się zbyt niebezpieczna.

- W ciągu nocy spadło dużo śniegu i wystąpiły zamiecie śnieżne - powiedziała Clare Narir, meteorolog z Met Office.

Czerwone ostrzeżenie informuje o silnym wietrze i opadach śniegu, które mogą powodować zamykanie dróg i znaczne opóźnienia w komunikacji. Mogą również występować przerwy w dostawie prądu.

Ostrzeżenia meteorologiczne w Wielkiej Brytanii (MetOffice)MetOffice

Uwięzieni na drodze

Niespodziewany atak zimy spowodował opóźnienia na najważniejszych drogach, a kierowcy informowali lokalne media o kilkunastogodzinnych korkach na autostradach w Szkocji. W nocy ze środy na czwartek śnieżyca uwięziła setki ludzi w samochodach na autostradzie M80 między Glasgow a Edynburgiem.

Około tysiąca pojazdów stało w bezruchu na odcinku 13 kilometrów - poinformowała szkocka policja.

- Jechałam do Mollinsburn. Opuściłam Edynburg o godzinie 14 w środę i właśnie wróciłam do domu, o 8 w czwartek rano - powiedziała Lesley Forster, która była jedną z osób, które stanęły na autostradzie M80.

- Utknęłam na 17 godzin i nigdy nie byłam tak przerażona. Było bardzo zimno, byłam załamana - relacjonowała Forster.

Z kolei w hrabstwie Lincolnshire lokalna służba zdrowia poprosiła o wsparcie ze strony brytyjskich armii, które woziły lekarzy pojazdami z napędem na cztery koła.

Paraliż w Irlandii

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zawieszono wszystkie loty na i z lotniska w stolicy Irlandii - Dublinie. Irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus zawiesiły rejsy w czwartek o godz. 16 czasu polskiego, a Ryanair o 17.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej lotniska czytamy, że przewoźnicy "najprawdopodobniej wznowią działalność w sobotę rano". Lotnisko w Cork na południu Irlandii nie funkcjonuje od środy wieczorem.

Od środy w Irlandii szaleje silny wiatr, którego prędkość sięga 100 km na godzinę, a opady śniegu uznaje się za najbardziej intensywne od 1982 roku.

Sparaliżowana jest komunikacja autobusowa i kolejowa. Zamknięte są szkoły, uniwersytety i sklepy, a większość firm poleciła pracownikom, by w czwartek nie przychodzili do pracy.

Dublińska giełda ogłosiła, że z powodu "ekstremalnych warunków meteorologicznych" zostanie zamknięta w czwartek po południu i ponownie otwarta dopiero w poniedziałek.

O niewychodzenie z domu zaapelował premier Leo Varadkar. Zalecał mieszkańcom, żeby wrócili do domów przed godziną 17 czasu polskiego i nie wychodzili do godz. 16 w piątek.

Odwołane loty i pociągi

Na lotnisku Luton na północ od Londynu opóźnienia sięgały od 30 minut do nawet czterech godzin. Port lotniczy Heathrow musiał zawiesić funkcjonowanie szybkiego pociągu do centrum miasta.

W innych częściach kraju zamknięto tymczasowo m.in. lotnisko East Midlands w pobliżu Leicester oraz porty lotnicze w Edynburgu i w Glasgow, gdzie w środę wieczorem poproszono brytyjski Czerwony Krzyż o wsparcie setek pasażerów, którzy ugrzęźli w terminalu czekając na swoje loty.

W czwartek rano tymczasowo zamknięta została stacja kolejowa Paddington w Londynie, gdy śnieg zasypał perony i halę dworca. Wielogodzinne opóźnienia i odwołane pociągi odnotowano także na innych głównych węzłach kolejowych w brytyjskiej stolicy, między innymi King's Cross i Liverpool Street.

Southern Railways poinformowało, że do opóźnienia pociągów między Gatwick i Brighton przyczynił się sopel lodu o długości 2,5 metra znajdujący się w tunelu na trasie między tymi miejscowościami.

"Istny armagedon"

Na Kontakt 24 otrzymujemy nagrania oraz zdjęcia, na których widać bieżącą sytuację pogodową w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Reporter 24 Piotr napisał, że ciągle obowiązuje czerwony alert, a szkoły, sklepy, lotniska i transport publiczny nie funkcjonują.

"Istny armagedon. Ja jestem kierowcą i od wczoraj mamy pozostać w domach do odwołania. Mieszkam na wyspie odciętej od świata" - napisał Sylwester.

Z kolei Anna z Glasgow napisała: "Mamy zimę stulecia. Pada od dwóch dni. Jesteśmy na czerwonym alercie od wczoraj. 10 lat mieszkam w Glasgow i jeszcze takiej zimy tutaj nie było, najgorsze jest to, że wciąż pada. Żółty alert mamy do soboty. Autobusy, pociągi, urzędy, szkoły - wszystko zamknięte do odwołania".

Zobaczcie zdjęcia i nagrania, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

Autor: amm,ao/aw,rzw / Źródło: Reuters, BBC, Met Office, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24, Ania Idzik

Pozostałe wiadomości

We włoskich Dolomitach w niedzielę zeszła potężna lawina. Żywioł porwał czteroosobową grupę narciarzy. Dwie osoby są w stanie krytycznym.

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Źródło:
Reuters

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek, 17.03. Zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia możliwe są zimowe opady. Powieje również silniejszy wiatr. W poniedziałek w najcieplejszym momencie temperatura sięgnie 6 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 17.03. Dzień pod znakiem przelotnego śniegu i porywistego wiatru

Pogoda na jutro - poniedziałek, 17.03. Dzień pod znakiem przelotnego śniegu i porywistego wiatru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed bardzo niebezpieczną aurą. Pojawią się oblodzenia i przymrozki, powieje silny wiatr, a w części kraju spadnie śnieg. Sprawdź, gdzie zachować ostrożność.

W tych regionach spadnie kilka centymetrów śniegu

W tych regionach spadnie kilka centymetrów śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Z uwagi na coraz wyższą temperaturę podczas spacerów możemy natknąć się na żaby. Zwierzęta te powoli wybudzają się z zimowego snu i rozpoczynają gody. Wiele z nich w drodze do miejsc lęgów musi przebrnąć przez ulice, po których poruszają się samochody i bardzo często źle się do dla nich kończy.

Żaby rozpoczynają gody. Jak o nie zadbać

Żaby rozpoczynają gody. Jak o nie zadbać

Źródło:
TVN24

Przed nami jeszcze kilka zimnych dni i mroźnych nocy, podczas których temperatura może spadać do dwucyfrowych wartości. Pojawią się też opady śniegu.

Powrót zimy. Gdzie spadnie śnieg i gdzie będzie najzimniej

Powrót zimy. Gdzie spadnie śnieg i gdzie będzie najzimniej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Marzec na razie przynosi w Grecji niespotykane ciepło. W wielu miastach padły rekordy temperatury. Meteorolodzy przestrzegają jednak, że już za kilka dni do kraju wróci zima, a na termometrach pojawią się wartości niewiele przekraczające 10 stopni.

Pogodowy "rollercoaster" w Grecji

Pogodowy "rollercoaster" w Grecji

Źródło:
AFP, topontiki.gr

Dwie osoby zginęły w karambolu, do którego doszło w Arizonie podczas burzy śnieżnej. Zderzyło się ze sobą ponad 20 samochodów, a dwóch osób nie udało się uratować. Akcję ratunkową utrudniały nie tylko warunki atmosferyczne, lecz także pożar, jaki wybuchł na miejscu zdarzenia.

Po karambolu pojazdy stanęły w płomieniach. Dookoła szalała śnieżyca

Po karambolu pojazdy stanęły w płomieniach. Dookoła szalała śnieżyca

Źródło:
The Arizona Republic

Przez Stany jednoczone przechodzą bardzo silne burze. Od soboty w wielu miejscach na wschodzie kraju pojawiły się niebezpieczne tornada. W Missouri zjawisko uwięziło w aucie dwie osoby. To właśnie w tym stanie odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych pogody.

"Jesteśmy w tornadzie". Zabójcze załamanie pogody w USA

"Jesteśmy w tornadzie". Zabójcze załamanie pogody w USA

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NBC News, PAP

Rybak przetrwał 95 dni na Oceanie Spokojnym po tym, jak silny wiatr porwał jego łódź daleko od brzegu. Peruwiańczykowi udało się przeżyć dzięki wodzie deszczowej i zwierzętom, które udało mu się złapać. W sobotę mężczyzna po raz pierwszy od długiego czasu zobaczył swoją rodzinę.

Przeżył 95 dni na Pacyfiku. "Jadłem karaluchy, ptaki, żółwie"

Przeżył 95 dni na Pacyfiku. "Jadłem karaluchy, ptaki, żółwie"

Źródło:
Reuters, Latina Noticias

Biały daniel został zaobserwowany przez Reporterkę24. Zwierzę pasło się przy drodze w towarzystwie osobników o ciemniejszym futrze. Jak podkreślają leśnicy, nie mamy tu jednak do czynienia z albinosem.

Zobaczyła przy drodze niezwykłe zwierzę. "To na pewno na szczęście"

Zobaczyła przy drodze niezwykłe zwierzę. "To na pewno na szczęście"

Źródło:
Kontakt24, parkilodzkie.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była widoczna na polskim niebie w nocy z soboty na niedzielę. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Co ciekawe, podczas przelotu towarzyszył jej inny, trudniejszy do zauważenia obiekt.

Jasny punkt przeciął niebo. Wyjątkowy przelot ISS

Jasny punkt przeciął niebo. Wyjątkowy przelot ISS

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

NASA i SpaceX wysłały kapsułę Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na jej pokładzie mają wrócić na Ziemię astronauci Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams.

Spędzili na stacji dziewięć miesięcy, niedługo wrócą na Ziemię

Spędzili na stacji dziewięć miesięcy, niedługo wrócą na Ziemię

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Sytuacja na północy Włoch jest trudna. Ulewne deszcze doprowadziły do powstania rozległych powodzi i osunięć ziemi w regionach Toskania i Emilia-Romania. Ekipy ratunkowe wciąż próbują dostać się do ludzi uwięzionych w zalanych domach.

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, Corriere Fiorentino, meteo.it

W sobotę do części kraju wróciła zima, co widać na zdjęciach, które otrzymaliśmy na Kontakt24. Uwaga: w górach opady śniegu znacznie pogorszyły warunki do wędrówek.

Śnieg w Polsce. W jednym mieście dosypało tyle samo, co na Kasprowym

Śnieg w Polsce. W jednym mieście dosypało tyle samo, co na Kasprowym

Źródło:
PAP, IMGW, Kontakt24

W sobotę do greckiej Attyki dotarł pył znad Sahary. Sprawił, że niebo w Atenach zrobiło się zmętnione. Ponadto widzialność była mocno ograniczona. Eksperci ostrzegają, że podwyższona koncentracja cząsteczek pyłu w powietrzu może szkodzić osobom mającym problemy z układem oddechowym.

Mętne niebo nad Atenami. Dzieje się tak kilkanaście razy w roku     

Mętne niebo nad Atenami. Dzieje się tak kilkanaście razy w roku     

Źródło:
PAP

W Narwiańskim Parku Narodowy jest niezwykle sucho, nie ma rozlewisk, które są charakterystyczne dla tego miejsca o tej porze roku. - Zeszłoroczne ciepłe lato, sucha jesień i bezśnieżna zima doprowadziły do tej sytuacji - mówiła Agnieszka Pruszyńska, specjalistka do spraw ochrony przyrody z Narwiańskiego Parku Narodowego.

Tu powinny być rozlewiska. Narew na nagraniu z drona

Tu powinny być rozlewiska. Narew na nagraniu z drona

Źródło:
TVN24

Amerykańska influencerka opuściła Australię po opublikowaniu w sieci nagrania, na którym podnosi małego wombata. Film wywołał oburzenie wśród obrońców przyrody - widać na nim, jak niewłaściwie trzymany maluch rozpaczliwie woła swoją matkę. Wombaty są chronione w Australii, a zakłócanie ich spokoju to łamanie prawa.

Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"

Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"

Źródło:
CNN, ABC News, PAP, BBC

Odpady dotarły nawet do najgłębszego punktu Morza Śródziemnego. Podczas wyprawy naukowej do Głębi Calypso uwagę badaczy zwróciły puszki, butelki i worki na śmieci zaściełające dno. To prawdopodobnie jeden z najbardziej zaśmieconych punktów na morskiej mapie Ziemi.

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"

Źródło:
PAP, Universitat de Barcelona

Utrudniona widzialność, problemy z oddychaniem, zwiększone ryzyko pożarowe. Wszystko to pojawiło się wraz z burzą pyłową, do której doszło w okolicach miasta Amarillo w Teksasie. Zjawisko okazało się tak niebezpieczne, że konieczne było wstrzymanie ruchu na jednej z tamtejszych autostrad.

Wiatr przewracał ciężarówki, kłęby pyłu nad autostradą

Wiatr przewracał ciężarówki, kłęby pyłu nad autostradą

Źródło:
Reuters, NBC 5 Dallas-Fort Worth, KFDA

Pierwszy lot Starshipa na Marsa może odbyć się najwcześniej w 2026 roku - zapowiedział założyciel firmy SpaceX Elon Musk. Załoga statku kosmicznego ma składać się z jednego członka, humanoidalnego robota. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczną się przygotowania do wysłania ludzi na Czerwoną Planetę.

Musk zapowiada lot na Marsa. Podał datę

Musk zapowiada lot na Marsa. Podał datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu, które kilka dni temu pojawiły się na południu Kalifornii, przyczyniły się w czwartek do zejścia lawiny błotnej w okolicach miasta San Jacinto. Masy ziemi zwaliły się na kilka samochodów, w których byli ludzie.

Auta utknęły w masach błota, w środku byli ludzie

Auta utknęły w masach błota, w środku byli ludzie

Źródło:
CBS News

Miasto Pinetown w Republice Południowej Afryki doświadczyło w ostatnim czasie intensywnych opadów deszczu. W piątek znaleziono auto, które dzień wcześniej porwała woda powodziowa. Kierująca pojazdem kobieta nie przeżyła.

Przejeżdżała mostem, jej auto porwała woda. Kobieta nie przeżyła

Przejeżdżała mostem, jej auto porwała woda. Kobieta nie przeżyła

Źródło:
Reuters, witness.co.za

Największa góra lodowa świata A23a utknęła u wybrzeży Georgii Południowej, brytyjskiego terytorium zamorskiego położonego na południu Oceanu Atlantyckiego. Dziennikarze brytyjskiej telewizji Sky News przelecieli nad nią śmigłowcem i uchwycili ją na nagraniu.

Przelecieli nad największą górą lodową świata. Nagranie

Przelecieli nad największą górą lodową świata. Nagranie

Źródło:
BBC, Sky News, British Antarctic Survey

Skąpe opady, które wystąpiły zimą, spowodowały, że w glebie jest duży deficyt wody. To ogromny problem. - Okres wegetacyjny może być trudny - zauważył agrometeorolog Michał Lewicki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Okres wegetacyjny może być trudny"

"Okres wegetacyjny może być trudny"

Źródło:
IMGW, PAP

Pierwszy polski napęd satelitarny już niedługo będzie miał możliwość sprawdzić się na orbicie. BOOSTER, bo tak nazywa się urządzenie, wyprodukowała krakowska firma Liftero. Jak mówią inżynierowie, start misji to zwieńczenie 15 miesięcy ciężkiej pracy.

Pierwszy polski napęd satelitarny rozpoczyna swoją misję

Pierwszy polski napęd satelitarny rozpoczyna swoją misję

Źródło:
TVN24

W niektórych częściach świata można było podziwiać zaćmienie Księżyca. W jego trakcie tarcza naszego naturalnego satelity zrobiła się czerwona.

Zaćmienie Księżyca. Tak wyglądało w różnych częściach świata

Zaćmienie Księżyca. Tak wyglądało w różnych częściach świata

Źródło:
Reuters

Prawie pięciometrowy aligator stanął na drodze dostawczyni jedzenia z Florydy. Zwierzę schowało się na podjeździe domu, do którego zamówiona została pizza. Ostatecznie w dowiezieniu posiłku pomogli.. lokalni funkcjonariusze policji.

Miała dostarczyć pizzę, ale na jej drodze stanął aligator

Miała dostarczyć pizzę, ale na jej drodze stanął aligator

Źródło:
CBS News, ABC News

Zjawisko La Nina słabnie i prawdopodobnie w kwietniu nastąpi przejście do fazy neutralnej ENSO - poinformowało Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center). Dodało, że z analizy danych wynika, iż taka sytuacja może utrzymać się na półkuli północnej przez całe lato.

La Nina słabnie, zbliżamy się do neutralnej fazy ENSO

La Nina słabnie, zbliżamy się do neutralnej fazy ENSO

Źródło:
Reuters, NOAA

Potężna burza przetoczyła się w środę przez brazylijskie miasto Sao Paulo. Towarzyszący żywiołowi silny wiatr zniszczył ponad 300 drzew. Zaledwie kilkanaście godzin wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ONZ FAO) przyznała tej metropolii światową nagrodę jako "miastu najbardziej dbającemu o drzewostan i zieleń miejską".

Burza zniszczyła 340 drzew. Chwilę wcześniej miasto nagrodzono za troskę o zieleń

Burza zniszczyła 340 drzew. Chwilę wcześniej miasto nagrodzono za troskę o zieleń

Źródło:
PAP, gazetasp.com.br

Południowe regiony Hiszpanii walczą z falą powodzi spowodowanych intensywnymi opadami deszczu. Utrzymujące się ulewy przyniosły burze Jana oraz Konrad. W niektórych regionach trwa ewakuacja ludności.

Pada od kilku dni. Odwołują zajęcia w szkołach, ewakuują ludzi

Pada od kilku dni. Odwołują zajęcia w szkołach, ewakuują ludzi

Źródło:
La Razon, El Dia de Cordoba, 20 minutos, AEMET

Na terenie jednej ze szkół w australijskim mieście Biloela przez 20 lat znajdował się kamień z charakterystycznymi wgłębieniami. Przez cały ten czas zachodzono w głowę, czym są te dziwne ślady, ale nikt nie zapytał o to naukowców. Dopiero niedawno okazało się, że należą do dinozaurów, które żyły w tym miejscu setki milionów lat temu.

Głaz z odciskami dinozaurów na terenie szkoły. "Szczęka mi opadła"

Głaz z odciskami dinozaurów na terenie szkoły. "Szczęka mi opadła"

Źródło:
AFP, University of Queensland