Mount Everest ma nową wysokość. Ile mierzy najwyższa góra świata


Nepal i Chiny zmierzyły najwyższą górę świata - Mount Everest. Na wspólnej konferencji władze państw podały, że szczyt jest wyższy o 86 centymetrów niż podawano od 1955 roku.

Władze Nepalu i Chin na wirtualnej konferencji wspólnie ogłosiły nową wysokość Mount Everestu. Najwyższy szczyt świata jest wyższy o 86 centymetrów i mierzy 8848,86 metrów nad poziomem morza. Naukowcy przewidywali, że po trzęsieniu ziemi w Nepalu może dojść do zmiany wysokości.

Aktualną wysokość Everestu ogłosił jednocześnie minister spraw zagranicznych Nepalu Pradeep Gyawali i jego chiński odpowiednik Wang Yi na telekonferencji transmitowanej z Katmandu i Pekinu.

Najpierw Nepalczycy

W ubiegłym roku Nepal wysłał na Everest czteroosobową ekipę ze sprzętem pomiarowym. 23 maja 2019 roku szef ekspedycji Khim Lal Gautam i Rabin Karki wspięli się na szczyt, gdzie pracowali przez godzinę i 16 minut.

Gautam otarł się o śmierć, schodząc ze szczytu.

- Ta bliskość śmierci przypomniała mi wagę pomiarów i odpowiedzialność za zebrane dane. Ryzykowaliśmy, zbierając te dane po to, aby uzyskać precyzyjną wysokość Everestu - powiedział tygodnikowi "Nepali Times". Z powodu odmrożeń mężczyzna stracił palec u nogi.

Przetworzenie danych zajęło w nepalskim Departamencie Kartograficznym pół roku. Jak podaje dziennik "Republica" Nepal korzystał z własnych zasobów i technologii. Techników przeszkolili między innymi naukowcy z Nowej Zelandii, a wyprawę poprzedziła międzynarodowa konferencja specjalistów. Pomiarów dokonano w tradycyjny sposób oraz wykorzystując globalny system nawigacyjny (GNSS) razem z radarem do badań skały.

Mount Everest stał się wyższy (Adam Ziemienowicz/PAP/AFP)Adam Ziemienowicz/PAP/AFP

Potem Chiny

Chińska ekspedycja pomiarowa dotarła na szczyt rok po nepalskiej, w maju 2020 roku. Oprócz wspinaczy do pomiarów wykorzystano także samolot.

- Wysokość Everestu cały czas się zmienia przez ruchy tektoniczne, których ostatnim przykładem jest trzęsienie ziemi w Gorkha (w północnym Nepalu) w 2015 roku - powiedział "Nepali Times" Christopher Pearson z nowozelandzkiego Uniwersytetu Otago. - Skoro obecne pomiary były całkiem stare, trzeba je uaktualnić - dodał.

Różne pomiary

Wysokość 8848 m n.p.m. była powszechnie uznawana od 1955 roku, ale pierwszych pomiarów dokonał Urząd Kartograficzny Indii już w 1856 roku. Mierzono wysokość szczytu z dużej odległości, dlatego zaokrąglono wynik do pełnych 8840 m n.p.m.

Na początku XIX wieku kartografowie podawali wysokość nawet 8882 m, by w 1955 roku ustalić ją na 8848 m n.p.m. Kolejni specjaliści znacznie różnili się w pomiarach - w 1987 roku Włosi zmierzyli Everestowi 8872 m, by pięć lat później obniżyć tę wysokość do 8846 m. W 1999 roku według Amerykanów szczyt miał 8850 m, a w 2005 roku zdaniem Chińskich naukowców 8844,43 m.

Różnice w pomiarach wynikały między innymi z tego, czy mierzono wysokość samej skały, czy raczej szczytu z pokrywą śnieżną. W zależności od pogody i pory roku, pokrywa śnieżna może mieć nawet cztery metry grubości.

- Dobrze, że rządy Nepalu i Chin podały wspólnie wymiary Everestu. Niektóre chińskie media nazywały szczyt chińskim, co było nie do przyjęcia - mówił przewodnik górski z Katmandu Bijay Lama, przypominając kontrowersyjny wpis w mediach społecznościowych publicznej chińskiej telewizji. - Z drugiej strony, wielu Nepalczyków nie wie, że przez szczyt przebiega granica - dodał.

Autor: kw/dd / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości