Może być jeszcze bardziej śmiercionośna, dlatego trzeba się przygotować. Profesor z Oksfordu o kolejnej pandemii

Autor:
kw
Źródło:
PAP
"Dzieci chorują w niespotykanych dotąd liczbach"
"Dzieci chorują w niespotykanych dotąd liczbach"TVN24
wideo 2/9
TVN24"Dzieci chorują w niespotykanych dotąd liczbach"

Świat od wielu miesięcy zmaga się z pandemią COVID-19. To nie jest ostatni raz, gdy wirus zagraża naszemu życiu i źródłom naszego utrzymania. Prawda jest taka, że kolejny może być gorszy - stwierdziła profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim Sarah Gilbert. Dlatego tak ważne jest, by świat był przygotowany na wszystkie możliwe niebezpieczeństwa.

- Kolejna pandemia może być bardziej zaraźliwa, bardziej śmiercionośna lub spełniać oba te warunki - ostrzega w poniedziałek w stacji BBC prof. Uniwersytetu Oksfordzkiego Sarah Gilbert, która jest jedną z twórczyń szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.- To nie jest ostatni raz, gdy wirus zagraża naszemu życiu i źródłom naszego utrzymania. Prawda jest taka, że kolejny może być gorszy. Nie możemy pozwolić na to, byśmy po przejściu tego wszystkiego, co nas spotkało, stwierdzili, że ogromne straty gospodarcze, które ponieśliśmy, oznaczają, że nadal nie mamy środków, by przygotować się przed kolejną pandemią - podkreśliła Gilbert.

Ekspertka zaznacza, że aby utrzymać zdobycze postępu naukowego, który został dokonany przy okazji pandemii COVID-19, należy zwiększyć nakłady na przeciwdziałania chorobom, które w przyszłości mogą masowo dotknąć ludzkość.

- Towarzyszące obecnej pandemii szybkie zwiększenie tempa dystrybucji szczepionek i lekarstw na świecie powinno stać się normą i zostać utrzymane również po jej zakończeniu - dodała.

Ostrożność i działanie

Jak przypomniała Gilbert, nowo wykryty wariant koronawirusa - omikron - ma w białku kolca mutacje znane z tego, że zwiększają zaraźliwość SARS-CoV-2.

Ostrzegła również, że nowy wariant zawiera inne zmiany, które mogą oznaczać, że przeciwciała wywoływane przez szczepionki lub przez poprzednie zakażenie innym wariantem tego wirusa mogą być mniej skuteczne w zapobieganiu infekcją omikronem.

- Dopóki nie będziemy wiedzieli więcej, musimy zachowywać ostrożność i podejmować działania mające zahamować rozprzestrzenianie się nowego wariantu - tłumaczyła badaczka.

Autor:kw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości