Klęska głodu zabiła 29 tys. dzieci


Według amerykańskich szacunków głód i susza w Somalii zabiły w ostatnich trzech miesiącach ponad 29 tys. dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Jest to pierwsza tak precyzyjna próba oszacowania liczby zmarłych w wyniku klęski w Rogu Afryki.

Nancy Lindborg, przedstawicielka Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), przekazała komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych szacunki dotyczące rozmiarów klęski głodu i suszy w Somalii. Zgodnie z nimi, w ciągu ostatnich 90 dni w Somalii zmarło ponad 29 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia.

Szacunki te oparte są na badaniach poziomu dożywienia i śmiertelności przeprowadzonych przez amerykańskie Centrum Zwalczania Chorób (CDC).

Wcześniejsze szacunki ONZ mówiły o "dziesiątkach tysięcy zmarłych" w najgorszej od 60 lat klęsce głodu w Somalii. Organizacja ostrzega, że 640 tysięcy dzieci jest skrajnie niedożywionych, co oznacza, że liczba zmarłych dzieci może wzrosnąć.

Kolejne obszary na mapie głodu

W środę ONZ ogłosiła klęskę głodu w trzech kolejnych prowincjach Somalii, rozszerzając dotknięte terytorium łącznie do pięciu prowincji.

W całym 7,5-milionowym kraju, który najbardziej ucierpiał z powodu klęski głodu w tzw. Rogu Afryki (Półwysep Somalijski), natychmiastowej pomocy humanitarnej potrzebują ponad 3 miliony mieszkańców.

Dostarczanie pomocy humanitarnej dodatkowo utrudnia brak współpracy ze strony muzułmańskich fundamentalistów z ruchu Al-Szebab, którzy od kilku lat umacniają swe wpływy w niektórych regionach kraju i zaprzeczają rozmiarom klęski.

Setki miliony dolarów zostały przeznaczone na pomoc głodującym, lecz ONZ twierdzi, że potrzebne są kolejne fundusze.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości