Najnowsze

Kiedyś było cieplej na Plutonie

Najnowsze

NASA/JHUAPL/SWRIJezioro w paśmie górskim na północ od równiny Sputnik Planum wykonane 14 lipca 2015 r. wykonane przez LORRI (Long Range Reconnaissance Imager)

Naukowcy nieustannie dowiadują się czegoś nowego, a ludzkość wraz z nimi. Ich najnowsze ustalenie dotyczy karłowatej planety krążącej na krańcach Układu Słonecznego, Plutona.

Sondę kosmiczną amerykańskiej agencji NASA New Horizons wysłano 19 stycznia 2006 w jednym celu: dowiedzieć się jak najwięcej na temat Plutona oraz jego księżyców. Spełnia swoje zadanie znakomicie, co rusz dostarczając naukowcom interesujących zdjęć i pomiarów dotyczących planety karłowatej znajdującej się na krańcach Układu Słonecznego.

Ciepło i płynny stan

Jedną z ciekawszych dostarczyła niedawno. To zdjęcie dowodzące jakoby miliony lub miliardy lat temu temperatura na powierzchni Plutona, dzięki wyższemu ciśnieniu atmosfery, była wystarczająco wysoka aby związki chemiczne występowały tam w stanie ciekłym. Dzięki temu doszło do tych procesów geologicznych, za jakie na Ziemi odpowiedzialna jest woda - erozji - tworząc jezioro i kanały, którymi dopływała ciecz wypełniająca zagłębienie terenu.

- Struktura, jaką widzimy na powierzchni, to prawdopodobnie jezioro wypełnione azotem- wyjaśnił Alan Stern z Instytutu Badawczego Southwest, główny badacz w zespole pracującym przy sondzie New Horizons. - Sugerują to wyglądające jak rzeczne koryta struktury, utworzone w sposób jaki obserwujemy na Ziemi - dodał.

Jezioro w paśmie górskim na północ od równiny Sputnik Planum wykonane 14 lipca 2015 r. wykonane przez LORRI (Long Range Reconnaissance Imager)NASA/JHUAPL/SWRI

Zamarznięte jezioro

W swojej publikacji opisującej kadr przesłany przez sondę badacz zauważył, że wygląda to jak jezioro, przypuszczalnie wypełnione azotem, które zamarzło. Utworzyło się w paśmie górskim położonym na północ od równiny o nieformalnej nazwie Sputnik Planum. Na podstawie dostarczonych obrazów szacuje się, że średnica jeziora ma około 30 km.

Zbiornik w sercu

Owo jezioro zostało uchwycone przez znajdującą się na pokładzie sondy LORRI (Long Range Reconnaissance Imager), tj. zdolnej prowadzić obserwacje w zakresie długości fal 350–850 kamerze panchromatycznej wysokiej rozdzielczości. Zdjęcie wykonano 14 lipca 2015 r., gdy New Horizons przelatywał nad regionem Tombaugh Regio - słynnym obszarze mającym kształt serca, jakie można dostrzec na karłowatej planecie.

Symulacja przelotu nad dwoma regionami Plutona: północno-zachodnia Równina Sputnika i Góry HillaryNASA

Autor: msb/rp / Źródło: http://phys.org

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JHUAPL/SWRI

Pozostałe wiadomości