Jesienią niebo jest bardziej niebieskie. Dlaczego?

ShutterstockJesienią niebo wydaje się bardziej błękitne

Już w czwartek rozpocznie się jesień. Kolor liści nie jest jedyną rzeczą, jaka zmienia się w przyrodzie, gdy dni stają się coraz krótsze. Barwa nieba po lecie jest intensywnie niebieska. I to nie jest wytwór naszej wyobraźni - to prawa natury.

Aby zrozumieć, dlaczego niebo jesienią jest szczególnie niebieskie, warto dowiedzieć się, czemu w ogóle w ciągu dnia przybiera tę barwę. W XIX wieku proces wyjaśnił John Strutt. Odkrył wtedy tak zwane rozpraszanie Rayleigha. Zjawisko to występuje przy rozchodzeniu się światła w atmosferze. Polega ono na tym, że wiązka promieniowania słonecznego, która zmierza w kierunku Ziemi, rozprasza się w atmosferze naszej planety. Wtedy reaguje z cząsteczkami azotu i tlenu, rozszczepiając widmo światła białego na różne kolory. Gdyby promieniowanie słoneczne nie było rozpraszane przez atmosferę, to za dnia niebo byłoby czarne.

Każda barwa widma ma inną długość fali, w rezultacie czego widzimy różne kolory. Rozpraszanie jest największe dla fioletu, a najmniejsze dla czerwieni (które dzieli około dwukrotna długość fali). Wypadkowa światła rozproszonego w całym widmie widzialnym daje wrażenie koloru niebieskiego.

Czerwień o zachodzie

Podczas wschodów i zachodów słońca docierają do nas jedynie fale o największej długości, czyli odcienie czerwieni. Nad ranem i wieczorem światło słoneczne przebywa dłuższą drogę w atmosferze, dlatego niebo jest wtedy purpurowe, czerwone lub pomarańczowe.

Intensywny niebieski

Teraz możemy przejść do odpowiedzi na pytanie, dlaczego jesienią niebo przybiera bardzo intensywny odcień niebieskiego. Powodów jest kilka.

Po pierwsze zależy to od wysokości słońca na niebie. Jesienią nasza dzienna gwiazda nie wędruje tak wysoko nad horyzont jak latem. Wiązka rozproszonego światła słonecznego, którą odbieramy, nadal jest niebieska, a na dodatek ma intensywniejszy odcień. Jest to związane z rozpraszaniem Rayleigha, które powoduje, że kiedy słońce jest bliżej widnokręgu, niebo wydaje się bardziej niebieskie, ponieważ do naszych oczu dociera więcej światła tej barwy.

Po drugie powietrze jest mniej wilgotne. Globalne ocieplenie powoduje, że wzrasta średnia temperatura. Zmiany klimatu dotyczą również wilgotność powietrza, która jest coraz niższa. Im jest ona mniejsza, tym mniej powstaje chmur i mgieł. W rezultacie niebo jest krystalicznie czyste.

Po trzecie kolorowe liście odróżniają się od nieba, które optycznie wydaje się być bardziej niebieskie. Kolor ten doskonale kontrastuje z czerwienią i pomarańczem, przez co niebieski staje się bardziej nasycony.

Zobacz, jak pięknie prezentuje się jesień:

Jesień w obiektywach Reporterów 24
Jesień w obiektywach Reporterów 24Kontakt 24

Autor: AD/map / Źródło: mnn.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości