Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.
W raporcie opublikowanym we wtorek przez organizację non profit Council on Energy, Environment and Water (CEEW) z siedzibą w Nowym Delhi naukowcy opisali, jakie regiony Indii są i będą najbardziej narażone na duże i ekstremalne fale upałów.
"Około 57 procent indyjskich dystryktów, które zamieszkiwane są przez 76 procent populacji Indii, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami" - piszą w badaniu naukowcy. Stanami, które najmocniej doświadczą wysokich temperatur, są: Maharasztra, Goa, Kerala, Gudżarat, Radżastan, Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Madhja Pradesh i Uttar Pradesh.
Naukowcy z CEEW zauważyli, że w ciągu ostatnich 40 lat (1981-2022) średnia temperatura powietrza w Indiach wzrosła. Zdaniem ekspertów fale upałów w kraju wydłużają się i zbierają coraz większe żniwo. Ekstremalne upały odnotowano w latach: 2013, 2016, 2019, 2022 i 2024. Ten rok również zapowiada się gorąco.
Więcej tropikalnych nocy
Ponadto naukowcy zaobserwowali, że w ciągu ostatniej dekady liczba tropikalnych nocy w Indiach gwałtownie wzrosła. "Prawie 70 procent dystryktów w całym kraju doświadczyło pięciu lub więcej dodatkowych tropikalnych nocy każdego lata (od marca do czerwca). Cieplejsze noce są szczególnie niepokojące, ponieważ utrudniają organizmowi ochłodzenie się i regenerację po dziennym upale" - piszą badacze. Dodają, że wzrost liczby tropikalnych nocy jest najbardziej widoczny w gęsto zaludnionych dzielnicach. Na przykład w ciągu ostatniej dekady w Bombaju bardzo gorących nocy było o 15 więcej każdego lata. "Ten trend jest prawdopodobnie w dużej mierze spowodowany efektem miejskiej wyspy ciepła, który polega na tym, że ciepło pochłonięte w ciągu dnia jest uwalniane w nocy" - tłumaczą naukowcy.
Z badań wynika też, że w ciągu ostatniej dekady wilgotność względna, czyli czynnik potęgujący odczucie wysokiej temperatury, wzrosła średnio o 10 procent w północnych Indiach i Nizinie Hindustańskiej.
Potrzebne procedury
Jak piszą eksperci, raport ma pomóc lokalnym władzom w ustalaniu priorytetów i wdrażaniu konkretnych procedur w czasie ekstremalnych fal upałów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Zdaniem badaczy niektóre procedury powinno się rozszerzyć i bardziej szczegółowo opisać. Jak przypomnieli autorzy raportu, od 1 marca do 18 czerwca ubiegłego roku w kraju odnotowano ponad 40 tysięcy przypadków udaru cieplnego i co najmniej 110 potwierdzonych zgonów.
Źródło: Reuters, ceew.in
Źródło zdjęcia głównego: HARISH TYAGI/EPA/PAP