Kilkaset wstrząsów sejsmicznych na Kanarach

Autor:
PAP
Źródło:
dd
W rejonie Wysp Kanaryjskich odnotowano wstrząsy
W rejonie Wysp Kanaryjskich odnotowano wstrząsy
Google Maps
Google MapsW rejonie Wysp Kanaryjskich odnotowano wstrząsy

W rejonie Wysp Kanaryjskich w ostatnim czasie zanotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. Hiszpański Instytut Geograficzny (IGN) poinformował we wtorek, że najwięcej było ich na wyspie La Palma. Zdaniem ekspertów może mieć to związek ze zwiększoną aktywnością wulkanu Cumbre Vieja.

Władze IGN podały, że najsilniejsze wstrząsy wystąpiły w gminie El Paso, usytuowanej na wyspie La Palma. Dotychczas nie potwierdzono tam żadnych ofiar ani zniszczeń.

Eksperci z Kanaryjskiego Instytutu Wulkanologii (Involcan) wskazują, że na archipelagu w ostatnich dniach notowano niewielkie, choć liczne wstrząsy. Przypuszczają, że ruchy ziemi mają związek ze zwiększeniem aktywności wulkanu Cumbre Vieja. W jego rejonie od soboty zanotowano ponad 400 wstrząsów.

W tym roku zaobserwowano znaczący wzrost aktywności sejsmicznej również w regionie Andaluzji, na południu Hiszpanii. Tylko w styczniu i sierpniu zanotowano w okolicach miast Grenada i Malaga tysiące wstrząsów. Najsilniejsze przekroczyły magnitudę 4.

Wstrząsy powtórzyły się w tym regionie Hiszpanii 28 sierpnia. W ciągu zaledwie kilku godzin ziemia zadrżała w południowej części Andaluzji ponad 50 razy. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę ponad 4,9.

Autor:PAP

Źródło: dd

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości