W poniedziałek przypada Światowy Dzień bez Papierosa. - W Polsce rocznie kilka tysięcy osób umiera z powodu biernego palenia. I to są osoby, które nigdy w życiu nie miały papierosa w ustach. To pokazuje nam, jak silnie kancerogenny, czyli rakotwórczy, charakter jest w papierosie – mówił na antenie TVN24 onkolog, doktor Paweł Koczkodaj.
W poniedziałek, 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto to zainicjowane zostało przez Światową Organizację Zdrowia.
- Najważniejszą kwestią, którą chcielibyśmy poruszyć do szerszej publiczności, między innymi w Narodowym Instytucie Onkologii, jest to, że można wyjść z palenia tytoniu w sposób oparty o dowody naukowe. Mamy konkretne metody, które pozwalają nam na wyjście z tego nałogu, który jest bardzo silny. Opiera się on na mechanizmie biologicznym, ale też i behawioralnym, związanym z naszym zachowaniem – mówił na antenie TVN24 doktor Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii - Mamy pomoc psychologiczna, leki, które są sprawdzone. To jest wynik wielu lat pracy naukowców, a nie jakieś "czary-mary" – dodał.
Jak rzucić palenie?
Onkolog wspomniał, że istnieje też telefoniczna poradnia pomocy palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii. Można zgłosić się tam, dzwoniąc pod numer 801 108 108 i wykwalifikowane osoby mogą pomoc nam w walce z nałogiem.
Papierosy szkodzą też biernym palaczom
Jak mówił doktor Koczkodaj, paląc papierosy, szkodzimy głównie sobie. - Ale trzeba też podkreślić, że niestety w Polsce rocznie kilka tysięcy osób umiera z powodu biernego palenia. I to są osoby, które nigdy w życiu nie miały papierosa w ustach. To pokazuje nam, jak silnie kancerogenny, czyli rakotwórczy, charakter jest w papierosie – zaznaczył onkolog.
Jakie jest zagrożenie, że osoba, która pali, zachoruje na nowotwór? - To połączenie jest zerojedynkowe. Widzimy, że osoba która pali, podnosi ryzyko występowania bardzo wielu chorób cywilizacyjnych, miedzy innymi nowotworów – mówił lekarz. - Myśląc o paleniu, bardzo często mówimy o raku płuca, ale pamiętajmy, że palenie przyczynia się do występowania nowotworów w 15-20 lokalizacjach. To jest 15-20 różnych nowotworów, i to są różne lokalizacje, nie tylko płuca – zaznaczył ekspert.
- Dym tytoniowy wnika do całego naszego organizmu i powoduje spustoszenie, bo to jest trucizna – dodał. W jednym papierosie jest ponad siedem tysięcy substancji chemicznych, z czego ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Międzynarodowa Agencja do Badań nad Rakiem zakwalifikowała te substancje na równi z azbestem, metalami ciężkimi, promieniowaniem jonizującym itd. - To jest tablica Mendelejewa, którą fundujemy sobie, zapalając jednego papierosa – zaznaczył Koczkodaj.
Posłuchaj całej rozmowy z doktorem Pawłem Koczkodajem:
Autor: anw/dd / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock