Od czwartku możemy oglądać transmisję na żywo z gniazda bocianów czarnych. Ten gatunek ptaków jest objęty w Polsce ścisłą ochroną.
Już w styczniu leśnicy i ornitolodzy odwiedzili dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. Okazało się, że gniazda przetrwały zimę w dobrym stanie. W lutym w każdej z lokalizacji, na wysokości około 20 metrów zainstalowane zostały kamery z funkcją podczerwieni. Wtedy jeszcze bocianów czarnych nie było w Polsce.
Najpierw, w połowie marca, do gniazda na dębie przyleciał samiec. Znosił trawy i gałęzie, rozpoczął nadbudowę gniazda. W ostatni piątek dołączyła do niego samica. Władze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi liczą, że samica bociana czarnego złoży jaja i po miesiącu wyklują się młode.
Transmisja online prowadzona jest na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
To wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego. Jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Osłonę naukową projektu prowadzi pracownik UŁ prof. dr hab. Piotr Zieliński.
Z gniazda na dębie, które można było obserwować w ubiegłym roku, wyleciały cztery pisklęta.
Nie jest ich zbyt wiele
Według informacji RDLP, aktualnie liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par. 90 procent populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Gatunek ten podlega ścisłej ochronie, a wokół gniazd bocianów czarnych Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd owiana jest tajemnicą, by do ptaków nie dostał się nikt niepowołany. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około 1000 leśników w całej Polsce.
Autor: dd/aw / Źródło: Lasy Państwowe w Łodzi
Źródło zdjęcia głównego: RDLP Łódź